Annonce
Annonce
Annonce
Politik 17. aug. 2012 KL. 10.13

FTF vil fordoble løntilskud i det private

Markant højere løntilskud skal hjælpe ledige, der mister dagpenge, mener FTF.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Regeringen bør noget nær fordoble løntilskuddet i den private sektor for at skaffe arbejde til de tusinder af personer, der står til at miste deres dagpenge fra nytår.

Sådan et lyder et forslag fra hovedorganisationen FTF forud for et krisemøde i dag, hvor arbejdsmarkedets parter skal mødes med beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) for at diskutere de mange menneskers skæbne.

LÆS MEREMinister indkalder til krisemøde om dagpenge fredag

FTF-formand Bente Sorgenfrey møder op til mødet med et ønske om at »forhøje« løntilskuddet, som arbejdsgiverne i den private sektor får fra det offentlige, »næsten til det dobbelte«.

»Et højere løntilskud i den private sektor tror jeg vil kunne få nogle arbejdsgivere til at åbne dørene mere, end de gør i dag«, siger hun.

Fra 70 til 135 kroner i timen
I dag får arbejdsgiverne i det private gennemsnitligt omkring 70 kroner i timen, når de ansætter en ledig i løntilskud, oplyser Bente Sorgrenfrey. Hun ønsker at hæve beløbet til mellem 125 og 135 kroner, hvilket svarer til niveauet i det offentlige.

Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) har dog gjort det klart, at regeringen har begrænsede midler at gøre godt med, men det afskrækker ikke Bente Sorgenfrey.

»Man kan sige, at i en periode næste år sætter vi det her beløb op, og så kan man tage stilling til det, når man når et år hen. Man behøver ikke forpligtige sig på, at det er noget, der kører fra nu af og i al fremtid«, siger hun.

Reform rammer ledige
Når tusinder står til at miste deres dagepenge, skyldes det en reform, som VK-regeringen indgik med Dansk Folkeparti og de radikale i 2010 med det formål at øge incitamentet til at arbejde og fremtidssikre dansk økonomi.

Her blev parterne enige om at halvere dagpengeperioden fra fire til to år og fordoble genoptjeningsperioden fra et halvt til et helt år. Reformen skulle være trådt i kraft 1. juli 2012, men den nuværende regering har valgt at udskyde reformen til nytår med det argument, at arbejdsløsheden er relativ høj.

LÆS MERE6.000 har fået gavn af forlængelse af dagpenge

Nu kræver Enhedslisten og SF, at regeringen igen rækker hånden frem mod de ledige med en eller anden form for hjælp, når de mister deres dagpenge, hvilket har fået den socialdemokratiske beskæftigelsesminister til at indkalde til krisemødet.

Flere løsninger på bordet
FTF-formand Bente Sorgrenfrey, der blandt andet repræsenterer farmacetuer, forsikringsfunktionærer og it-professionelle, understreger, at hun har flere forslag med til mødet, der begynder klokken 12.

Hun ønsker blandt andet mere fokus på jobrotation, hvor en fastansat medarbejder tager på efteruddannelse for at efterlade et vikariat til en ledig, og opkvalificeringsjob, der kort fortalt handler om at give økonomisk tilskud til oplæring og kurser, hvis en virksomhed ansætter en ledig.

Ifølge arbejdsløshedskassernes samarbejdsorganisation, AK-Samvirke, står 2.400 ledige hver måned til at miste deres dagpenge fra nytår. Dansk Arbejdsgiverforening mener, at mange af dem kan få et job, hvis blot de bliver guidet rigtigt.

LÆS MEREArbejdsgivere: Langtidsledighed kan stort set forsvinde