Annonce
Annonce
Annonce
Politik 17. aug. 2012 KL. 12.43

Konfrontation om dagpenge lurer på krisemødet

Regeringen vil ikke diskutere dagpengereform. Men det stopper ikke LO.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Sagen kort

  • Tusinder af ledige står til at miste deres dagpenge på grund af en reform, som VK-regeringen indgik med Dansk Folkeparti og de radikale i 2010.
  • Formålet med reformen er at øge incitamentet til at arbejde og fremtidssikre dansk økonomi.
  • Reformen halverer dagpengeperioden fra fire år til to år og fordobler genoptjeningsperioden fra et halvt til et helt år.
  • De nye regler skulle være trådt i kraft 1. juli 2012, men den nuværende regering har valgt at udskyde reformen til nytår med det argument, at arbejdsløsheden er relativ høj.
  • Nu kræver Enhedslisten og SF, at regeringen igen rækker hånden frem mod de ledige med en eller anden form for hjælp.

En konfrontation truer på et krisemøde mellem arbejdsmarkedets parter og beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S).

Ministeren har indkaldt til et krisemøde i dag klokken 12 for at diskutere, hvordan man kan hjælpe de tusinder af ledige, der står til at miste deres dagpenge fra nytår, fordi en forringelse af dagpengene træder i kraft.

Statsminister Helle Thorning-Schmidt har sagt til Berlingske, at hun »har svært ved at se, at vi har penge til at ændre dagpengesystemet«, mens økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R) også har gjort det klart, at hun ikke vil være med til at ændre ved forringelserne dagpengenene.

Regeringen kun diskutere supplerende initiativer, der kan hjælpe de ledige i arbejde. Men det er ikke nok, siger LO-formand Harald Børsting få minutter før, at mødet går igang.

»Det er et helt nødvendigt skridt, men det løser ikke den samlede udfordring«.

Man bliver simpelthen nødt til at pille ved dagpengesystemet?

»Det bliver man nødt til, efter min bedste overbevisning. Jeg kan ikke se, at vi kan løse det ellers«.

Der er ikke noget, der tyder på, at regeringen vil åbne den vej. Hvad så?

»Jamen, det skal ikke forhindre os i at blive ved med at påpege problemet«.

Konkret vil Harald Børsting have regeringen til at genoverveje forringelsen af genoptjeningsperioden, der bliver fordoblet fra et halvt til et helt år.

Margrethe Vestager har jo sagt, at dagpengereformen er, som den er?

»Ja, men det skal ikke forhindre mig i at blive ved med at argumentere for, at der stadig er et problem med den - endda et meget tungt problem. Jeg tror ikke man kan løse det uden, at man kigger på genoptjeningsperioden«.

Utilfreds med Vestagers sprogbrug
På Facebook har Margrethe Vestager været udsat for en del kritik på grund af en udtalelse om dagpengene, der faldt på et pressemøde tidligere på ugen.

Adspurgt om hun ville være med til at ændre reglerne i lyset af, at tusinder står til at miste deres dagepenge, afviste hun med den begrundelse, at man ikke kan være på dagpenge for evigt.

»Sådan er det jo«, konstaterede hun.

LÆS MEREOver 25.000 'synes godt om' voldsom Facebook-kritik af Vestager

Og den udtalelse falder ikke i god jord hos Harald Børsting.

»Jeg synes måske ikke, det er nogen hensigtsmæssig måde at formulere sig på. Det er jo en meget meget vanskelig sitution for den enkelte familie, og her er rigtig mange familier. Så jeg synes ikke, det er nogen pæn måde at udtale sig på, men jeg skal jo ikke bestemme, hvilket ordvalg hun bruger«, siger han.