Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Forsker om formandsvalg: Man får aldrig det, man vælger
Paradoks. »Det er nogle naturlige politiske dynamikker, at kandidaterne tit ender med at ryge over i modsatte grøft for at samle partiet. Det er set mange gange i historien«, siger Sigge Winther Nielsen. - Foto: LÆRKE POSSELT (arkiv)
Kandidater vil trække i modsat retning af det, de blev valgt på, siger forskere.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Lige meget hvordan det nuværende formandsopgør i SF falder ud, skal hverken højre- eller venstrefløjen i partiet regne med, at de får deres ønsker for den politiske linje opfyldt.
Tværtimod.
Ifølge flere forskere er der en historisk tendens til, at den vindende kandidat ender med at trække i modsatte retning af det, vedkommende gik til valg på.
LÆS OGSÅ Trine Mach: Søvndals indblanding er »ren manipulation« og »utrolig dårlig stil«
»Det er nogle naturlige politiske dynamikker, at kandidaterne tit ender med at ryge over i modsatte grøft for at samle partiet. Det er set mange gange i historien«, siger Sigge Winther Nielsen.
'Røde' Holger K. Nielsen
Ifølge Flemming Juul Christiansen, der er lektor i politologi på RUC, er netop det sket flere gange i SF's historie.
»Under sidste formandsvalg, hvor Villy Søvndal stillede op mod Pia Olsen Dyhr, var Søvndal den venstreorienterede af de to. Men han er nu endt i den højreorienterede lejr«, siger han.
LÆS OGSÅDagpengeballade: Socialdemokraterne irettesætter ordfører
Han fremhæver også formandsopgøret i 1991, hvor 'røde' Holger K. Nielsen vandt over den EU-positive Steen Gade.
»Der skete den forandring i hans tid, at man gik fra at være mod EU til at være for. Og det var lige præcis den forandring, som Steen Gade trak mere i retning af, da han stillede op«, siger Flemming Juul Christiansen.
Splittelse og samling
De to forskere understreger dog, at situationen i dag er noget anderledes, fordi SF for første gang er en del af regeringen. Men de er enige om, at den historiske tendens højst sandsynligt også vil gøre sig gældende efter dette formandsvalg, med mindre SF ender med at trække sig fra regeringssamarbejdet, eller partietmedlemmer bliver så uenige, at de ender med at dele sig i to.
»Det bliver interessant at se, hvordan Annette Vilhelmsen forholder sig til regeringsgrundlaget. Når hun siger, at hun ønsker en fleksibel dagpengeperiode, betyder det så, at det kunne hun godt tænke sig sådan i almindelighed? Eller er det et krav, for at SF kan blive i regeringen? Hun vil blive afkrævet nogle meget præcise meldinger«, siger Flemming Juul Christiansen.
»Lige meget hvad: Hvis det ender med et meget tæt opgør, skal den anden fløj tilgodeses, hvis ikke partiet skal splittes«, siger han.
Og Sigge Winther Nielsen er enig:
»Hvis Annette Vilhelmsen vinder, må hun trække til højre på mange strækninger for at samle partiet. Det er det paradoksale, at du kan se en valgkamp, hvor Vilhelmsen trækker meget til venstre, mens Astrid Krag ligger mere på midterbanen. Men når en af dem bliver valgt, bliver de nødt til at sætte sig i den andens position for at samle partiet«, siger han.
LÆS OGSÅAnnette Vilhelmsen: Mit forslag gælder ikke her og nu
'Sorte Anders'
Ifølge de to forskere er den en tendens, der går igen hos flere partier. I Venstre var det især tydeligt, da Anders Fogh overtog formandsposten i 1998.
»Fogh var kendt for at være meget højreorienteret, frimarkedstænkende Venstre-løve: Han blev kaldt 'sorte' Anders og havde skrevet bogen om minimalstaten«, siger Sigge Winther Nielsen:
»Og så endte han med at gøre Venstre til et Socialdemokrati plus minus ti procent. På en lang række områder ændrede han Venstres politik, så målet ikke længere var at afmontere velfærdsstaten. I stedet sagde man pludselig, at velfærdsstaten er noget, vi værner om, og vi værner endnu bedre om den en Socialdemokraterne, fordi vi har nogle bedre løsninger«.
Se også
Mange børn dræbt: Tornado jævner hel grundskole med jorden
91 bekræftet dræbt efter voldsom tornado i Oklahoma. Mange er børn.
Derfor skal du betale for politiken.dk
Betaling på nettet sikrer fundamentet under fremtidens digitale publicisme.
Grundlægger af The Doors er død
Praktiserende læge Thomas Gorlén om konflikten: »Vi er proppen i badekarret«
Læge fra klinik i Søborg har inviteret politiken.dk på besøg for at følge hans arbejdsdag.
Dansk Folkeparti: Vi forventer at støtte aftalen
Færre udsatte bliver smidt ud af boligen
Over hele landet er der sket et samlet fald i antallet af udsættelser. Men det kan ændre sig, når kontanthjælpsreformen træder i kraft, mener borgmester, fag- og embedsfolk.
Kessler: Carl Froch skal bevise, at han kan banke mig
Mikkel Kessler vil se det som en af karrierens største sejre, hvis han vinder over Carl Froch i London.
I dag skal Fogh krydsforhøres om statsløse
Brøndbys spillere hylder de fantastiske fans
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
30. apr. KL. 14.19 TV Sigge Winther om SF: Det er som at se på et trafikuheld i slowmotion
Skoleelever teleporterer karse med livsfarlig router-stråling
Mødeforberedelse