Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Fagforbund slår tilbage: Regeringen er resistent overfor argumenter
FOA-formand Dennis Kristensen forstår ikke, at regeringen ikke vil samarbejde med fagforbundene for at sikre de arbejdsløse, der står til at ryge ud af systemet per 1. januar. - Foto: Jens Dresling
Ministers kritik er helt forfejlet, lyder det fra forbund bag kampagne.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Regeringen må være resistent overfor argumenter, når den radikale minister Morten Østergaard skælder ud på dagpenge-kampagne.
Sådan lyder det fra formanden for FOA Fag og Arbejde, Dennis Kristensen, efter at minister for forskning, innovation og videregående uddannelser, Morten Østergaard, for kort tid siden kaldte en større kampagne mod regeringens stramning af dagpenge-reglerne, for en 'usmagelig skræmmekampagne'.
LÆS ARTIKELMinister: Fagbosser maler fanden på væggen
»Regeringen må jo være argument-resistent - i stedet for at sige, 'hvad kan vi gøre for dem, der har været 30 år på arbejdsmarkedet og som ryger ud per 1. januar, fordi regeringen skal skære ned', kan vi nu forstå, at regeringen ikke vil tage den dialog«, siger Dennis Kristensen til politiken.dk.
Maler fanden på væggen
10 fagforbund går i kampagnen på vegne af 500.000 medlemmer til angreb på regeringen med debatindlæg, avisannoncer og demonstrationer.
LÆS OGSÅ10 fagforbund angriber den røde regering
Morten Østergaard siger blandt andet, at fagbosserne maler fanden på væggen og burde bruge pengene på at hjælpe medlemmerne frem for at indrykke kampagner.
»Man sidder tilbage med det indtryk, at disse fagforbund er mere optaget af at fastholde en tilstand, hvor de ledige er længst mulig tid på dagpenge - for enhver pris«, lyder det fra ministeren.
Forfejlet beskyldning
Men det vækker kun hovedrysten hos Dansk Magisterforening, som også er blandt de ti fagforbund bag kampagnen.
»Det er jo en helt forfejlet og en helt grundløs beskyldning. Vi ønsker selvfølgelig, at vores medlemmer skal have et job. Morten Østergaard burde have sat sig ind i, at vi har brugt rigtig mange ressourcer på at hjælpe vores medlemmer. Men vi kan jo ikke skabe jobbene«, siger formand Ingrid Stage.
Også Dansk Sygeplejeråd er overraskede over den hårde udmelding fra ministeren.
»Vi gør jo ikke det her for sjov. Det er en rigtig alvorlig situation for de af vores medlemmer, der er på kanten til at falde ud af systemet. Det er ikke et spørgsmål om en skræmmekampagne, men en udstrakt hånd: Vi bør kunne finde ud af det her i fællesskab«, siger sygeplejerskernes formand, Grete Christensen.
Akutpakke løser ikke problemerne
Morten Østergaard kalder det »slående«, at fagforeningerne i kampagnen ikke nævner regeringens akutpakke, der er skabt med det formål at hjælpe de ledige, der mister dagpengene, blandt andet ved hjælp af jobrotation og løntilskudsordninger.
DEBATTusinder ender i social katastrofe
Men det er ikke en forglemmelse, påpeger fagforbundene.
»Vi er glade for den, men det løser bare ikke problemerne. Det er ikke nok til at sikre, at ingen havner i en urimelig situation. Disse mennesker er jo ikke arbejdssky - vi står et helt, helt andet sted, end da man vedtog dagpengereformen og forkortede dagepengeperioden: Jobbene er der ikke«, siger formand for Danmarks Lærerforening Anders Bondo.
Han er ærgerlig over, at kampagnen bliver opfattet som et angreb og fremhæver, at fagforbundene fremsætter syv forslag, som øjensynligt alle bliver afvist af regeringen.
»Det kommer bag på mig. Jeg synes, vi har en fælles udfordring og en forpligtelse til at tænke på de medlemmer, der ikke er i arbejde. Vi vil meget gerne i konstruktiv dialog, så vi kan sikre vores medlemmer«, siger Anders Bondo.
BUPL-formand: Presset minister
Hos BUPL peger formand Henning Pedersen ligeledes på, at problemet er skabt af politikerne, som forkorter dagpengeperioden på et tidspunkt, hvor der ikke er arbejde at få.
»Om regeringen har den ene eller den anden farve - det gør ingen forskel. Morten Østergaard må føle sig presset, siden han farer så hårdt ud. Og det kan jeg sådan set godt forstå, for vi står med et reelt problem«, siger Henning Pedersen.
Se også
Naboer ignoreres i historisk metrosag
Metro-byggeriets naboer høres ikke, når afgørelse om erstatninger træffes.
Etisk Råds formand vil give unge ret til fri abort
Kvinder over 15 år skal selv bestemme, om de vil have abort, mener Jacob Birkler. Politikere og Sex og Samfund er åbne for debat.
Vi er bange for fuglene
Obama har indledt vigtigt Berlin-besøg
Den amerikanske præsident taler i morgen i Berlins centrum, hvor op imod 8000 politifolk passer på Obama.
Sygeplejersker kræver erstatning for nødberedskab
Torvehaller skal genoplive døende bymidter i provinsen
Ekspert: »Lige nu står Taleban i en ret god forhandlingsposition«
Forventningerne til fredsforhandlingerne med Taleban bør ikke skrues i vejret, mener professor i militære studier.
To politibiler støder sammen under udrykning
Sammenstød i Korsør under udrykning. Flere tilskadekomne.
Nyrup og Lykketoft forbrødret efter ti års afstand
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
98-modellen
Frem til kommunalvalget i november vil politiken.dk benytte sig af 98-modellen til at forsøge at pege på de mest sandsynlige udfald af valget. Modellen er udviklet af bachelor i statskundskab Martin Vinæs Larsen, der underviser i statistik på Københavns Universitet.
Læs mere: 98-modellen
Seneste TV Politik
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Bedsteforældre for asyl
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kommunistisk Parti i Danmark
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kunstnere for fred
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: De danske småøer
15. jun. KL. 16.24 TV Morten Dahlin: »Stop med at se ned på dem, der har succes«
Rejsekortet afløser Dankortet
Hvad der skal til for at udløse en demonstration