Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Anklage om lovsjusk: Udbetaling af efterløn blokerer for kontanthjælp
Sjusk. Enhedslisten kræver lov ændret, der forskelsbehandler kontanthjælpsmodtagere. De vil have ministeren Mette Frederiksen til at tage affære. - Foto: Finn Frandsen (arkiv)
Helt urimeligt, mener Enhedslisten, der vil have ændret loven.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Borgere, der inden 1. oktober i år fik udbetalt deres efterlønsbidrag skattefrit, skal ikke regne med at få kontanthjælp, hvis de i nær fremtid bliver ledige eller ryger ud af dagpengesystemet.
Efterlønspengene vil nemlig blive betragtet som en formue, og så skal den fratrækkes kontanthjælpen.
Men det er noget lovsjusk, mener flere politikere, der kræver loven ændret.
»Det er hamrende urimeligt over for de folk, der har sparet nogle penge op gennem flere år og så pludselig får at vide, at de ikke kan få kontanthjælp«, siger Enhedslistens arbejdsmarkedsordfører Christian Juhl.
LÆS MEREDanskernes efterlønsudbetalinger har slået alle forventninger
Med tilbagetrækningsreformen fra 2011 besluttede Folketinget, at borgere skattefrit kunne hæve deres efterlønsbidrag frem til 1. oktober i år.
Det blev samtidig besluttet, at denne mulighed også skulle gælde for borgere, der var på kontanthjælp. Efterlønsbidraget ville ikke blive betragtet som en formue og ville ikke have indvirkning på kontanthjælpens størrelse.
Men det gælder altså ikke for borgere, som før 1. oktober hævede deres efterløn og efterfølgende har søgt om kontanthjælp. De ejer nu en formue, som skal modregnes i deres kontanthjælp.
Enhedslisten mener, at der er tale om »forskelsbehandling«. »Der er ingen logik i det«, siger partiets arbejdsmarkedsordfører Christian Juhl.
Utilfredsheden er nået helt til Svendborg, hvor et flertal i byrådet i sidste uge sendte et brev til beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) med en opfordring om at ændre reglerne:
»Vi opfordrer dig til at tage initiativ til at ændre bekendtgørelsen eller på anden vis sikre, at alle borgere kan beholde deres efterlønspenge, uanset om de har fået udbetalt pengene før eller efter, de kom på kontanthjælp«, skriver Svendborgs 19 byrådsmedlemmer på tværs af partier.
LÆS OGSÅHer er der flest og færrest på efterløn
Enhedslisten mener, at der er tale om lovsjusk »fordi der ikke er lavet en ordentlig vejledning til kommunerne«. Partiet vil nu - ligesom medlemmerne af Svendborgs byråd - bede beskæftigelsesministeren om at ændre reglen.
»Hvis hun ikke vil løse det, så vil Enhedslisten fremlægge et beslutningsforslag i Folketinget, der pålægger ministeren at ændre reglerne«, siger arbejdsmarkedsordfører Christian Juhl til politiken.dk.
Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen holder efterårsferie og har ifølge ministeriet ikke mulighed for at kommentere historien.
Socialdemokraternes arbejdsmarkedsordfører Leif Lahn Jensen siger, at han vil drøfte sagen med ministeren efter ferien.
»Jeg vil bestemt gerne diskutere det med Mette Frederiksen. Det er i hvert fald vigtigt, at folk ved, hvilke regler der gælder«, siger Leif Lahn Jensen til politiken.dk.
Se også
Brande og hærværk i nat i svenske byer
Urolighederne i Stockholm fortsatte i nat og spredte sig til Linköping og Örebro.
DF vil bruge millioner på ny statue af Holger Danske
Rejsekortet er på kant med loven
Seks busser i Slagelse sat i brand
Fire busser er brændt, og to er kraftigt brandskadet i den sjællandske by. Branden menes at være påsat.
Hjemløsetallet stiger fra 5.000 til 6.000
Ekstrem hedebølge i Indien: Mindst 84 personer er døde
Foto: Hus sat til salg for svimlende 1,1 milliard kroner
To private øer, pool og drivhus. Et til-salg-skilt nord for New York har USA's højeste salgspris.
Bakken er en 'up yours' til Dansk Folkeparti
Krag svarer lægerne igen: Jeg har ingen plan om at detailstyre jeres arbejde
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
21. maj. KL. 10.37 TV Venstre i defensiven: Balancerer mellem det folkelige og det liberale standpunkt
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
9.Z kræver revanche i ølstafet
Trafiklys betydning