Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Bred aftale sikrer praktikpladser gennem centre
Aftale. »Alle unge, der kan og vil gennemføre en erhvervsuddannelse, får nu muligheden«, siger Christine Antorini. - Foto: CATHRINE ERTMANN (arkiv)
Alle partier undtagen Liberal Alliance indgår aftale om praktikpladser til erhvervsskolerne.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Hjælpen er på vej til landets tømrer-, kokke- og gørtleraspiranter.
Syv ud af Folketingets otte partier har netop landet en aftale, der sikrer praktikpladser til alle unge på landets erhvervsuddannelser.
Aftalen indebærer, at unge, der ikke får en praktikplads i en virksomhed, afvikler en del af deres praktikperiode på et praktikcenter på erhvervsuddannelserne.
»Alle unge, der kan og vil gennemføre en erhvervsuddannelse, får nu muligheden«, siger børne- og undervisningsministeren Christine Antorini (S).
Lige så god som virksomhedspraktik
Målet er fortsat, at flest mulige kommer i almindelig praktik i virksomhederne, så eleverne prøver kræfter med hverdagen og virkeligheden, men i øjeblikket står mellem 3.700 og 4.000 unge uden praktikplads.
De nye praktikcentre får ansvaret for at sammensætte en pakke af forskellige praktikforløb til eleverne i en kombineret skole- og virksomhedspraktik.
»Det betyder, at de får al den erfaring, der skal til, for at de også bliver rigtig gode håndværkere«, siger Christine Antorini (S).
Kan du garantere, at der nu kommer praktikpladser nok til alle?
»Det er første skridt i retning mod en reel uddannelsesgaranti med praktik. Så når de unge starter på en erhvervsuddannelse, så ved de, at de også kan gennemføre med praktik enten i praktikcentret eller i en virksomhed«.
Er en plads i et praktikcenter lige så god som i en virksomhed?
»Den er lige så god. Vi har haft rigtig gode erfaringer fra de forsøg, vi har haft med praktikcentre«, siger Chrisine Antorini (S).
Venstre er med
Bag aftalen står alle Folketingets partier med undtagelse af Liberal Alliance.
Venstre har hidtil afvist at indgå delaftaler med regeringen, efter at de i tirsdags forlod finanslovsforhandlingerne og finansminister Bjarne Corydons (S) forslag om en skatteomlægning, der vil hæve personskatten med 2,4 mia. kroner.
LÆS MERE Venstre er ude af forhandlinger om finanslov
Partiets betingelse for at lægge stemmer til denne aftale er ifølge politisk ordfører Ellen Trane Nørby (V), at det ikke bliver dyrere for de virksomheder, der ansætter praktikanterne.
»Det bidrag, som den enkelte virksomhed kommer til at betale, bliver ikke større end i dag. Det kommer til at falde i 2015 og i 2016 i forhold til i dag«, siger hun og fortsætter:
»Vi havde selvfølgelig håbet på at lave en samlet aftale med regeringen, hvor vi kunne lette nogle byrder andre steder. Vi mener bare ikke, at det er de unge, der skal være gidsler i, at regeringen ikke har ambitionerne«.
Foruden oprettelsen af praktikcentre indebærer aftalen blandt andet en etårig forlængelse af regeringens Ungepakke II og en videreførelse af landets 13 VEU-centre, der administrerer voksen- og efteruddannelserne.
LINKLæs mere om aftalen(eksternt link)
Se også
Danske læger udskriver falske regninger for fiktive konsultationer
Regioner opfordrer borgerne til selv at tjekke deres regninger på nettet.
Carl Froch slår Kessler på point
Bayern rejser sig i et brag af en finale
Ministre tror på særskilt folkeafstemning om patentdomstol
Soloafstemning koster 100 millioner kroner og kan sænke valgdeltagelsen.
Yderligere tre anholdt for drab på soldat i London
Pia K. efter Løkke-interview: »Jeg synes, det var pinligt«
Forbrugerrådet: Brugerne taber på nyt retursystem på rejsekortet
Der er færre rejseminutter for pengene på rejsekortet end klippekortet.
Uniformeret soldat stukket med kniv i halsen Paris
En uniformeret fransk soldat er lørdag blevet angrebet med en kniv af en ukendt gerningsmand midt i Paris.
Spådom i Cannes: Her er årets vindere på verdens vigtigste filmfestival
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
21. maj. KL. 10.37 TV Venstre i defensiven: Balancerer mellem det folkelige og det liberale standpunkt
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
Løkke uddyber: Bl.a. i længde er 'standpunkt' og 'holdning' to meget forskellige ord
Trafiklys betydning