Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Nu tikker uret: Thorning har ti minutter til at sikre dansk rabat
TÅLMODIG. Helle Thorning-Schmidt er klar til at investere i ekstra skjorter, hvis EU-topmødet skulle trække ud. - Foto: JENS DRESLING (arkiv)
Statsminister Helle Thorning-Schmidt har pakket til meget langt EU-topmøde.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Jagten på 1 mia. kroner i dansk EU-rabat er gået ind.
Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) har netop indledt de første forhandlinger med EU-præsidenten Herman Van Rompuy og EU-kommissionens formand José Manuel Barroso forud for det officielle topmøde, der begynder i aften i Bruxelles.
Og hun skal skynde sig, den danske statsminister. Blot ti minutter er der i første omgang sat af til, at Thorning kan vinde Rompuy og Barrosos gunst og få dem overbevist om Danmarks tre krav til EU-budgettet.
LÆS OGSÅRabatter: Thorning rejser til Bruxelles med A-bombe i tasken
»Alt kan ordnes på ti minutter«, siger Helle Thorning-Schmidt med et grin på et kort pressemøde inden mødet
Foruden den danske rabat kræver statsministeren, at det samlede EU-budget ikke overstiger én procent af den samlede bruttonationalindkomst i Europa, og at budgettet moderniseres, så der bruges færre penge på landbrugsstøtten og flere på bl.a. forskning og grøn vækst.
Skjortes sælges i Bruxelles
Thorning erkender forud for budgettopmødet, at hårde forhandlinger venter de kommende dage.
»Det er ret vanskeligt, det vi står overfor«, siger hun.
LÆS ANALYSE Polen advarer Thorning mod at detonere 'atombomben'
»Men jeg kan blive her rigtig længe. Det skal ikke være mig, det kommer an på. Og så vidt jeg ved, kan man også købe skjorter i Bruxelles«, fortsætter hun.
I EU-jargon angiver antallet af medbragte skjorter i kufferten, hvor hårde, man forventer, forhandlingerne vil blive.
Slåskamp om milliarderne
Europas statsledere mødes officielt kl 20.00 for at lægge arm om størrelsen på EU's pengekasse fra 2014 til 2020.
Og mon ikke der også bliver brug for et skjorteskift eller fem hos mødeleder og mægler, EU-præsidenten Herman Van Rompuy.
EU-kommissionen har foreslået et syvårigt rammebudget på over 8.000 milliarder kr. i alt, men sparelande som Danmark, Tyskland og Finland vil have skåret 1.000 mia. kr. af prisen, og ultrasparelande som Sverige og Storbritannien vil skære endnu mere.
LÆS OGSÅ Cameron før forhandlinger i EU: »Jeg er ikke spor tilfreds«
I modsatte ringhjørne står flere syd- og østeuropæiske lande, der forsvarer EU-kommissionens udspil og kalder de rige landes sparekrav for en 'atombombe' under det europæiske projekt.
Hertil kommer, at flere lande lige som Danmark kræver milliardrabatter på deres medlemskontingent til EU.
Politiken.dk dækker hele budgettopmødet i Bruxelles.
Se også
Konkurrencestyrelsen: Henrik Dibbern bringer sig på kant med loven
Familielægernes formand afviser: Min udtalelse er almindelig husmandslogik.
Obama i Berlin: Nu skal vi også skrive historie
Sjælland risikerer skybrud i aften
Bøgernes svar på Spotify er klar om et par uger
Alle afventer nu, hvilken effekt tjenesten Mofibo får på danskernes forbrug af bøger.
Ærgerlige nordjyder: Vi får ikke klippekortet igen
Comeback-klubejer tygger på ordet 'Nomajazz'
Droppet Chris Anker vil udnytte Tour-vrede til sejre
Chris Anker Sørensen mener, at han var god nok til at komme med på Tour-holdet hos Saxo-Tinkoff.
Politiet om selvmordsteori på Roskilde: »Det var en kluntet formulering«
Støjhelvede ødelægger otte år af børnenes liv
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
98-modellen
Frem til kommunalvalget i november vil politiken.dk benytte sig af 98-modellen til at forsøge at pege på de mest sandsynlige udfald af valget. Modellen er udviklet af bachelor i statskundskab Martin Vinæs Larsen, der underviser i statistik på Københavns Universitet.
Læs mere: 98-modellen
Seneste TV Politik
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Bedsteforældre for asyl
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kommunistisk Parti i Danmark
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kunstnere for fred
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: De danske småøer
15. jun. KL. 16.24 TV Morten Dahlin: »Stop med at se ned på dem, der har succes«
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
Babysprog