Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Grønlandsk fagforening: Det er vigtigt, at LO tager os med på råd
Guldgravning. Der graves efter guld på øen Qussu, Storeø, i Nuuk Fjorden. (arkivfoto) - Foto: FRANDSEN FINN
Grønlands største fagforening og LO skal mødes og diskutere klagesag.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Der er indledt en dialog mellem LO og den største grønlandske fagforening, SIK, om en dansk-varslet international klagesag mod den socialdemokratisk ledede regering.
Truslen om et sagsanlæg fra den danske fagbevægelse kommer, efter Grønland har vedtaget en storskalalov, der tillader tusindvis af kinesere at komme til landet på udenlandsk overenskomst.
»Det er vigtigt, at man tager den grønlandske fagbevægelse med på råd, før man foretager sig noget«, siger Jess G. Bertelsen, formand for SIK.
LÆS OGSÅRedaktør: Hensyn til Grønland bringer regeringen i dilemma
»Derfor er vi i dialog med LO, og vi er blevet enige om at se på lovgivningen, inden vi sætter os sammen og taler om det videre forløb«, siger han.
Fagforeningsændringer
Den omdiskuterede storskalalov blev vedtaget for en uge siden. Den sætter rammerne for de enorme selskaber, som står på spring til at investere milliarder i Grønland.
Den endelige lov er yderst revideret i forhold til det oprindelige udkast. Ændringer kom efter forhandlinger mellem SIK og Ove Karl Berthelsen, Grønlands minister for erhverv og råstoffer.
Det lykkedes den grønlandske fagforening at få foretaget ændringer, så udenlandske arbejdere ikke kan betales mindre end den grundløn per time, der er aftalt mellem grønlandske faglige organisationer.
LÆS OGSÅMette Frederiksen skyder klagesag videre til Grønland
Der er også sat en grænse for, hvor meget arbejdsgiveren kan trække fra til kost og logi.
»Vi er ikke helt tilfredse, men det var, hvad vi kunne opnå. Og vi mener, at den endelige lov er meget bedre end det udkast, som vi i første omgang blev præsenteret for«, siger formanden.
Fagbevægelsen har en god sag
Jess G. Berthelsen håber, at loven i sin nuværende form kan dæmme op for social dumping. Også selvom den udenlandske arbejdskraft reelt afskæres fra grønlandske og danske overenskomster
Formanden for fagforbundet 3F, Poul Erik Skov Christensen, er ikke i tvivl om, at storskalaloven bryder med de internationale konventioner om retten til frie forhandlinger. Flere jurister vurderer, at fagbevægelsen har en god sag.
ritzau
Se også
Emmelie synger sig til tops: 'Only Teardrops' er Europas bedste sang
Den kun 20-årige sangerinde henter grandprixet til Danmark i gyserfinale.
Venstre: Folketinget skal ikke diktere lægernes åbningstider
Venstre vil ikke være med til at styre, hvordan læger driver deres praksis ned til mindste detalje, lyder det.
Flertal af danskerne siger ja til sen abort ved unormale fostre
Hver fjerde ønsker automatisk ret til sen abort ved unormale fostre, uanset hvad de fejler.
Top-10-liste: Refns hit-drama er blandt alle tiders Cannes-film
'Drive' er kommet i fornemt selskab med bl.a. Quentin Tarantinos 'Pulp 'Fiction'.
Videnskabsnørder bliver behandlet som rockstjerner i USA
Performance-festival overskrider grænser med vold og afføring
Kontroversiel udstilling: Fotograf tog billeder af sine naboer i hemmelighed
Beboere blev fotograferet gennem deres ruder og kan nu se sig selv på galleri.
Nato-general: 170 millioner danske bistandskroner forsvinder i Afghanistan
Udviklingsministeren afviser påstande om svind på over 30 procent af dansk bistand til afghanere.
Fødevareekspert advarer: Hvis der er grøn pels på maden, skal det hele smides ud
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
Seneste TV Politik
15. maj. KL. 10.55 TV Regeringen tager Enhedslistens hugtænder
6. maj. KL. 20.41 TV Heldagsskolen er død, men længere skoledage er ikke
6. maj. KL. 11.29 TV Dagpenge er blevet en møllesten for regeringen
1. maj. KL. 15.19 TV Pibekoncert: Se statsministerens tale drukne i massiv larm
30. apr. KL. 14.19 TV Sigge Winther om SF: Det er som at se på et trafikuheld i slowmotion
Farlige riskiks skal prompte afleveres til destruktion
Din nabos musikanlæg