Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Formand for boligforening: Barfoed fik lejlighed ved en fejl
Boligsag. »Fondens vedtægter og retningslinjer siger i dag, at lejligheder, der ikke bliver afsat via ventelisten, skal annonceres via PrivatBo's hjemmeside eller via Boligportal.dk. Og det er ikke sket i tilfældet med Barfoeds lejlighed«, siger Alfred Grinderslev til BT. - Foto: JENS DRESLING (arkiv)
Det var en fejl, at Barfoed fik en lejlighed på Frederiksberg, siger bestyrelsesformand.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det blev begået en fejl, da den konservative partiformand Lars Barfoed i december skaffede sig en lejlighed i en boligforening på Frederiksberg, uden at lejligheden først var blevet slået op på nettet.
Det erkender bestyrelsesformand for Frederiksberg Boligfond, Alfred Grinderslev, der selv er konservativ, i dag over for BT:
»I princippet er kritikken rigtig. Fondens vedtægter og retningslinjer siger i dag, at lejligheder, der ikke bliver afsat via ventelisten, skal annonceres via PrivatBo's hjemmeside eller via Boligportal.dk. Og det er ikke sket i tilfældet med Barfoeds lejlighed«, siger Alfred Grinderslev til BT.
LINK Se artiklen hos BT
Sagen begyndte, da Ekstra Bladet tidligere på ugen kunne fortælle, at den konservative partiformand, Lars Barfoed, havde fået en lejlighed i Frederiksberg Boligfond uden at opfylde foreningens kriterier for at komme i betragtning til en bolig.
Det kræver nemlig, at man enten bor, arbejder eller studerer på Frederiksberg, og Barfoed gjorde på daværende tidspunkt ingen af delene.
Den konservative bestyrelsesformand, Alfred Grinderslev, har indtil nu afvist alle anklager om, at Barfoed havde skulle fået lejligheden uretmæssigt.
»Der er intet odiøst i det her. Vi har ikke prøvet at snyde. Vi har fulgt praksis. Fuldstændig«, sagde Alfred Grinderslev til BT onsdag.
»En var allerede interesseret«
Grinderslev og den konservative kredsformand på Frederiksberg, Claus Wagenblast, sidder begge i boligfondens bestyrelse.
Som forklaring på, at Barfoeds lejlighed ikke blev opslået ledig på hjemmesiden, siger Alfred Grinderslev ifølge BT:
»Da Barfoeds lejlighed var klar til udlejning, havde vi lige inden annonceret en anden nyrenoveret lejlighed i samme prisklasse ledig på Boligportalen.dk. Det gav kun en henvendelse. Da ingen fra ventelisterne havde ønsket lejligheden, mente vi ikke, at der var nogen grund til at lægge endnu en lejlighed på boligportalen.dk, når vi allerede havde én, der var interesseret i lejligheden«, siger han til avisen.
Kræver formandens afgang
Flere medlemmer af boligforeningens bestyrelse har kritiseret bestyrelsesformand Alfred Grinderslevs rolle i sagen.
Ali Maktabi, der er bestyrelsesmedlem og medlem af kommunalbestyrelsen i Frederiksberg for Socialdemokraterne, opfordrer ifølge ekstrabladet.dk Grinderslev til at trække sig:
»Jeg har ikke længere tillid til formanden. Nu har vi hørt om en sag om Lars Barfoed - mon ikke der er andre sager, som vi ikke kender til? Jeg vil opfordre ham til at trække sig som formand, så hurtigt som muligt«, siger bestyrelsesmedlem Ali Maktabi til avisen.
Politiken.dk har fredag forsøgt at få et interview med både Alfred Grinderslev og den konservative partiformand Lars Barfoed om sagen, men forgæves.
nyheder@pol.dk
Se også
Konkurrencestyrelsen: Henrik Dibbern bringer sig på kant med loven
Familielægernes formand afviser: Min udtalelse er almindelig husmandslogik.
Obama i Berlin: Nu skal vi også skrive historie
Sjælland risikerer skybrud i aften
Bøgernes svar på Spotify er klar om et par uger
Alle afventer nu, hvilken effekt tjenesten Mofibo får på danskernes forbrug af bøger.
Ærgerlige nordjyder: Vi får ikke klippekortet igen
Comeback-klubejer tygger på ordet 'Nomajazz'
Droppet Chris Anker vil udnytte Tour-vrede til sejre
Chris Anker Sørensen mener, at han var god nok til at komme med på Tour-holdet hos Saxo-Tinkoff.
Politiet om selvmordsteori på Roskilde: »Det var en kluntet formulering«
Støjhelvede ødelægger otte år af børnenes liv
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Politik
Kend din kommune
98-modellen
Frem til kommunalvalget i november vil politiken.dk benytte sig af 98-modellen til at forsøge at pege på de mest sandsynlige udfald af valget. Modellen er udviklet af bachelor i statskundskab Martin Vinæs Larsen, der underviser i statistik på Københavns Universitet.
Læs mere: 98-modellen
Seneste TV Politik
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Bedsteforældre for asyl
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kommunistisk Parti i Danmark
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: Kunstnere for fred
15. jun. KL. 21.09 TV Sig din mening på 30 sekunder: De danske småøer
15. jun. KL. 16.24 TV Morten Dahlin: »Stop med at se ned på dem, der har succes«
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
Babysprog