Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 24. okt. 2007 KL. 09.57

Fogh udskriver valg i dag

Efter udspillet om bedre forhold for afviste irakiske børnefamilier vil statsministeren udskrive valg i dag, erfarer politiken.dk.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) udskriver valg i dag, erfarer politiken.dk.

Den sandsynlige valgdato vil være onsdag 14. november.

Med regeringens udspil om at flytte afviste irakiske asylansøgere med børn ud af asylcentrene har Fogh ryddet det sidste store politiske problem af vejen for at gøre klar til valg.

Dansk Folkeparti er uenig i meldingen om afviste asylansøgere.

Men i en valgkamp kan det netop være i regeringens interesse at have kant til Dansk Folkeparti i udlændingepolitikken.

Fogh undgår sammenbrud
Med et valg nu undgår Fogh også et sammenbrud i forhandlingerne om regeringens store prestigeprojekt kvalitetsreformen.

Her har Dansk Folkeparti låst sig fast på et krav om mere i løn til de offentligt ansatte.

Et krav, som regeringen ikke kan honorere.

I de seneste mange meningsmålinger har VK-regeringen haft udsigt til at vinde valget. Og i flere af dem bevares VKO-flertallet.

Annonce
Annoncer
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe