Annonce
Annonce
Politik 24. okt. 2007 KL. 15.43

FOA: Valg kan bane vejen for et lønløft

Spørgsmålet om løn og arbejdsforhold i det offentlige bør blive et afgørende tema i valgkampen, mener FOA-formand Dennis Kristensen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Ekstra penge til de offentlige ansatte.

Det, håber FOA-formand Dennis Kristensen, bliver et af hovedtemaerne i den kommende valgkamp.

»Vi vil lægge os voldsomt i selen for, at politikerne husker lønspørgsmålet. Og regeringspartierne og de radikale er efterhånden de eneste, som er imod«,siger Dennis Kristensen, som er formand for fagforeningen FOA, der organiserer blandt andet plejepersonale i kommuner og regioner.

Han ønsker et lønløft til de lavest lønnede kvinder i den offentlige sektor og henviser til, at Dansk Folkeparti, S, SF og Enhedslisten alle i løbet af foråret har lovet en ekstra pose penge til de offentligt ansatte, som netop har taget hul på en runde overenskomstforhandlinger.

Regeringen derimod har sagt, at det vil være unødig indblanding i overenskomstsystemet.

Debat om velfærd
Desuden håber FOA-formanden, at valgkampen byder på en grundlæggende debat om velfærd og den offentlige sektor.

»Vi skal diskutere, hvordan vi kan løfte kvaliteten i den offentlige sektor, og hvordan vi forbedrer de ansattes arbejdsforhold, både så vi kan rekruttere nye unge og holde fast i de medarbejdere, vi har. Det kræver forbedringer i dagligdagen - og af lønnen«, siger Dennis Kristensen.

Han afviser at kommentere, om FOA ønsker et systemskifte, men siger blot, at forbundet forholder sig til den til en hver tid siddende regering.

LO: Problemer under gulvtæppet
Anderledes kontant er hovedorganisationen LO.

Her siger formand Hans Jensen i en pressemeddelelse, at valget bliver et valg mellem »skattelettelser til de bedst stillede eller mere velfærd for borgerne og bedre vilkår for de ansatte i den offentlige sektor«.

Hans Jensen mener, at Anders Fogh Rasmussen (V) forsøger at feje problemerne med kvalitetsreformen og med de stigende udgifter i den kommunale velfærdssektor ind under gulvtæppet ved at tage et valg nu.

HK glæder sig til vælgernes dom
Også formanden for HK mener, at velfærden skal på dagsordenen ivalgkampen, og han glæder sig til at høre »vælgernes dom« over regeringen.

»På trods af, at konjunkturerne er gode og beskæftigelsen høj, er der mange danskere, som ikke får ordentlig del i velfærden. Netop i den situation har regeringen valgt at gennemføre en skatteomlægning, som begunstiger de bedre stillede frem for at investere i velfærd til gavn for dem, der er mest udsatte«, siger HK's formand John Dahl i en pressemeddelelse.

Annonce
Annoncer

Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner

11 medlemmer af besætningen på Maersk Alabama kræver 50 millioner dollar i erstatning efter piratoverfald.

Kultur
27. maj. KL. 18.01
spænding. Adam Price, der har hovedforfatter til den danske tv-serie 'Borgen' tør ikke forvente sig for meget af aftenens Bafta-uddeling, selv om serien er nomineret. (arkivfoto) - Foto: Astrid Dalum

Adam Price før prisuddeling: »Hvis vi vinder? Så vil vi være intenst stolte«

To danske tv-serier er nomineret til de britiske Bafta-priser, der uddeles i aften.

Cykling
27. maj. KL. 17.19 opdateret KL. 18.13
lyserødt. Ryder Hesjedal var allerhøjest nævnt blandt outsiderne til en samlet sejr i Giro d'Italia. Men canadieren endte helt til tops efter en flot afsluttende enkeltstart. - Foto: DANIELE BADOLATO (arkiv)/AP

Giro-vending: Canadisk overraskelse stjæler samlet sejr

Ryder Hesjedal tager den samlede Giro-sejr fra Rodriguez efter flot temporidt.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe