Annonce
Annonce
Politik 9. nov. 2007 KL. 14.36

R tror ikke regeringen kan indgå bred asylaftale

Dansk Folkepartis afvisning af regeringens udspil om en bred asylaftale viser ifølge de radikale, at regeringen ikke er i stand til at gennemføre ændringer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De radikale mener, at Dansk Folkepartis afvisning af regeringens invitation til en bred asylaftale viser, at regeringen reelt har svært ved at stå i spidsen for at ændre på asylpolitikken.

»Den ellers helt uforpligtende og ukonkrete melding fra regeringen er fejet af bordet af Dansk Folkeparti. Så der skal et andet flertal til, for at vi kan få en anden asylpolitik. Det opfordrer jeg Ny Alliance og vælgerne til at notere sig«, siger næstformand i den radikale folketingsgruppe Morten Østergaard.

Ny Alliance foretrækker Anders Fogh Rasmussen som statsminister, men samtidig vil partiet gå længere end regeringen i forhold til at lade asylansøgere bo og arbejde i samfundet, ligesom partiet ønsker at nedlægge asylcentrene på nær et.

Radikale ønskere blødere asylregler
Dagen før, valget blev udskrevet, foreslog regeringen, at en gruppe afviste asylansøgere med børn skulle have lov til at flytte udenfor asylcentrene. Og nu kommer invitationen til en bred asylaftale. Begge dele er blevet mødt med skepsis af Dansk Folkeparti. De radikale har længe ønsket sig blødere asylregler.

»Vælgerne må overveje, om dem, der skal lede de her forhandlinger på asylområdet, skal være dem, som rent faktisk mener og har ment længe, at der skal gøres noget, eller om det skal være dem, der her i valgkampens slutspurt for resten er kommet i tanker om, at det er synd for de børn, der sidste år måtte opleve, at deres forældre forsøgte selvmord i asylcentrene«, siger Østergaard.

41 asylansøgere forsøgte selvmord i 2006
Tal fra Dansk Flygtningehjælp tidligere på året viste, at 41 asylansøgere på de danske asylcentre forsøgte at begå selvmord i 2006.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annoncer

Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner

11 medlemmer af besætningen på Maersk Alabama kræver 50 millioner dollar i erstatning efter piratoverfald.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Cykling
27. maj. KL. 17.19 opdateret KL. 18.13
lyserødt. Ryder Hesjedal var allerhøjest nævnt blandt outsiderne til en samlet sejr i Giro d'Italia. Men canadieren endte helt til tops efter en flot afsluttende enkeltstart. - Foto: DANIELE BADOLATO (arkiv)/AP

Giro-vending: Canadisk overraskelse stjæler samlet sejr

Ryder Hesjedal tager den samlede Giro-sejr fra Rodriguez efter flot temporidt.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe