Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 22. jan. 2008 KL. 12.44

Lars Emil Johansen: Primitiv form for demokrati

Det grønlandske folketingsmedlem Lars Emil Johansen vil stadig stemme i asylsagen. Men hvis Grønland reelt trues på sin økonomi, vil han overveje at ændre signaler.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

»Jeg vil høre truslen fra hestens egen mund, før jeg eventuelt ændrer signaler«, siger Lars Emil Johansen på vej op i et fly til Danmark.

Det grønlandske folketingsmedlem for Siumut er overrasket over, at der i den grad er skruet bissen på for at få de to grønlandske folketingsmedlemmer til at makke ret, og undlade at stemme i den kontroversielle indenrigspolitiske sag.

Og der er god grund til at forsøge at afkode det danske magtspil. Bloktilskuddet udgør over halvdelen af Grønlands økonomi, og det grønlandske samfund er prisgivet, hvis midlerne indskrænkes - en lille befolkning på 57.000 mennesker spredt ud over et stort ugæstfrit land gør det mildest talt dyrt at drive den arktiske del af Rigsfællesskabet.

MF'er: Regeringen er primitiv
Lars Emil Johansen er overrasket over at de danske politikere er klar til true Grønlands befolkning for at få deres vilje.

»Jeg synes, det er en utrolig primitiv form for demokrati. Demokratiet og ytringsfriheden gælder kun så længe, man er enig med de som har magten i Danmark, og inddrages, så snart holdningerne afviger en lille smule fra den siddende regering og dens parlamentariske grundlag«, siger Lars Emil Johansen.

Han understreger, at han møder op til debatten om asylspørgsmålet i morgen, som blandt andet kommer til at handle om forholdene for børn spærret inde på asylcentrene i årevis. Lars Emil Johansens holdning er, at børn er børn uanset om de er i Grønland eller i et dansk asylcenter.

Fogh: Alle må stemme
Ifølge statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) kan Lars Emil Johansen dog stemme som han lyster, uden dermed at rive tæppet væk under det grønlandske samfund.

»Alle 179 medlemmer har lige ret til at deltage og stemme. Det gælder også grønlandske såvel som færøske medlemmer. Der findes ikke a- og b-medlemmer«, sagde Fogh på et pressemøde, som udspillede sig samtidig med interviewet med politiken.dk.

Det må opfattes som en præcisering, efter at Dansk Folkeparti har truet den tidligere danske koloni, hvis landets i øvrigt socialistiske folketingsmedlemmer ikke undlader at stemme om det forlig, det højreorienterede parti har forhandlet med regeringen.

Annonce
Annoncer

Kapret besætning sagsøger Mærsk for 300 millioner kroner

11 medlemmer af besætningen på Maersk Alabama kræver 50 millioner dollar i erstatning efter piratoverfald.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Giro d'Italia 2012
27. maj. KL. 17.19 opdateret KL. 18.13
lyserødt. Ryder Hesjedal var allerhøjest nævnt blandt outsiderne til en samlet sejr i Giro d'Italia. Men canadieren endte helt til tops efter en flot afsluttende enkeltstart. - Foto: DANIELE BADOLATO (arkiv)/AP

Giro-vending: Canadisk overraskelse stjæler samlet sejr

Ryder Hesjedal tager den samlede Giro-sejr fra Rodriguez efter flot temporidt.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe