Annonce
Annonce
Politik 22. jan. 2008 KL. 15.29 opdateret 22. jan. 2008 KL. 15.37

Christmas-Møller lader sig ikke skræmme

Pia Christmas-Møller afviser trusler og pres fra både Bendt Bendtsen og Anders Fogh Rasmussen. Hun fastholder sit asylforslag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Selvom den konservative leder, Bendt Bendtsen, truer hende med eksklusion, og statsministeren lægger et massivt pres på Pia Christmas-Møller, afviser hun kategorisk at ændre holdning i asylsagen.

»Jeg lader mig ikke true af noget som helst«, siger hun til Ritzau.

Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) slog på sit pressemøde fast, at regeringen ikke kan leve med at komme i mindretal i tide og utide, men den indirekte trussel om et valg gør heller ikke indtryk på løsgængeren.

»Det skal han jo sige. Det er der ikke noget overraskende i, men man har kendt min holdning i den her sag. Min mening har været klar, konsistent og kendt«, siger Pia Christmas-Møller.

Drop afhængigheden af DF
Pia Christmas Møllers ærinde i asylsagen er ikke at vælte regeringen, siger hun. Men hun lægger ikke skjul på, at hun gerne så, at regeringen gjorde sig mindre afhængig af Dansk Folkeparti.

»Formålet er jo ikke at vælte regeringen. Formålet er at få asylpolitikken op på sporet. Men hvis regeringen vil lægge så meget kraft i afhængigheden af Dansk Folkeparti, så er det jo regeringens sag«, siger Pia Christmas-Møller og afviser statsministerens påstand om, at sidste uges asylaftale med Dansk Folkeparti opfylder valgløfterne.

»Regeringen gik til valg på sagen, statsministeren rejste det selv før valget, og under valgkampen blev det fremført af både Venstre, Konservative og mig selv, at efter valget ville man prøve at få det her løst og gerne med en bred flerårig aftale. Og det er alene det, min vedtagelse lægger op til. Der er ikke nogen vaklen i mit sind«, siger den konservative løsgænger .

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Internationalt
13. feb. KL. 13.55

Kampklædt politistyrke pågriber mand i Amsterdam Lufthavn

Manden havde ifølge flere medier gemt sig efter at have sendt bombetrussel.

Nyhedsfoto
13. feb. KL. 14.05

Se kjoleorgiet fra Grammyfesten

Den amerikanske musikbranche viste masser af bar hud og store tandpastasmil på den røde løber ved årets Grammy-uddeling. Prisfesten foregik i Staples-centret i Los Angeles med rapperen LL Cool J som vært. Under showet blev Whitney Houston, der døde natten til søndag, hyldet flere gange.

Gældskrisen
13. feb. KL. 12.02
TØMMERMÆND. I dag er grækerne vågnet til en hovedstad i ruiner efter gårsdagens uroligheder. Stemningen kan bedst beskrives som »tømmermænd«, fortæller Danmarks ambassadør Tom Nørring. - Foto: DIMITRI MESSINIS/AP

Ambassadør: Athen vågner til tømmermænd

Danmarks ambassadør undrer sig over voldsomheden i græske demonstrationer.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe