Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 18. jun. 2008 KL. 12.53

Irske nejsigere sammenlignes med fascister og slaver

EU-politikere bruger skarpe gloser om irere, der stemte nej til Lissabontraktaten, under en heftig debat i Europaparlamentet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det irske nej til Lissabontraktaten har tændt den indre glød i flere medlemmer af Europaparlamentet, der i dag debatterede konsekvenserne af den irske folkeafstemning forud for et EU-topmøde i morgen.

Lederne af Socialdemokraterne, tyskeren Martin Schulz, lagde for med at efterlyse sjæl hos jasigerne og langede hårdt ud efter nejsigerne.

»De kravler på trapperne - de ringer på dørene«, sagde Martin Schulz om de EU-skeptiske bevægelser, som man i hans øjne skal frygte på niveau med fascismen.

»Der er jo folk på højrefløjen, der taler dårligt om EU. De taler om frygt og sociale problemer. Det er altid det, der har skabt adgang for fascismen i Europa. Derfor må man tage denne bevægelse alvorligt«, sagde Martin Schulz og fortsatte:

»I dag er det antieuropæerne, der har en sjæl. Man kan se, hvor mobile de er. De kravler op ad trapper og ringer på dørklokkerne og kommer ud med deres brochurer overalt, men hvor var de mennesker, der førte kampagne for et ja?«.

Det er første gang, politikerne i Europaparlamentet har debatteret det irske nej til Lissabontraktaten. Iført trøjer med påskriften ’Respekter det irske nej’ kritiserede en række af Europaparlamentets skeptikere, at EU fortsætter med at godkende Lissabonktraktaten, selv om den er blevet nedstemt i Irland.

Behandlet som sorte slaver
Udtalelsen fra Schulz fik danske Hanne Dahl, der sidder i parlamentet for JuniBevægelsen, til at gå til modangreb.

»Til Dem, hr. Schultz: Skam Dem. De sammenligner såkaldte antieuropæerne med fascister. Men det er deres retorik, der er fascistisk«, sagde Hanne Dahl, der også var iført den grønne trøje for at vise sin sympati med de irske vælgere, som hun mener bliver undertrykt.

»Det kræver ikke megen historisk bevidsthed at huske, hvordan man talte om de sorte i forrige århundrede«.

Camre: Union uden mandat
Blandt de ivrige kritikere er også Mogens Camre fra Dansk Folkeparti, der i sin grønne trøje konstaterede, at »denne union er uden folkeligt mandat«.

I løbet af sit ene minuts taletid gik han direkte i kødet på parlamentets formand, Hans-Gert Pöttering, og EU-kommissionens formand, José Manuel Barroso.

»Fyrst Pöttering og kejser Barroso lytter ikke til folket«, sagde Camre.

Selv sagde Barroso, at det irske nej skyldes de negative kampagner mod unionen.

»Du kan ikke lange ud efter Bruxelles og Strasbourg mandag til lørdag og forvente, at borgerne stemmer for Europa om søndagen«.

Annonce
Annoncer

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe