Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 23. jun. 2008 KL. 15.27

Dansk Folkeparti freder Bendtsen

Bendt Bendtsen skal forklare, hvad han har brugt sin ministerbil til, men Dansk Folkeparti afviser en ministerstorm

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Dansk Folkeparti freder erhvervs- og økonomiminister Bendt Bendtsen (K) – i hvert fald indtil videre.

For Dansk Folkeparti vil først se den redegørelse, som Bendtsen allerede er blevet bedt om at udarbejde, før de tager stilling i sagen om hans kørsel i ministerbilen.

»Der er både stort og småt. Der er eksempler på ting, som Bendt Bendtsen – ligesom alle os andre – har gjort, som han troede var helt i orden, men som nu bliver draget i tvivl. Og så er der andre eksempler, hvor det ligner noget privat kørsel i ministerbilen. Men det er Bendt Bendtsen nu blevet bedt om at komme med en redegørelse for, og når vi har den, så kan vi bedre vurdere sagen«, siger Dansk Folkepartis gruppeformand, Kristian Thulesen Dahl.

Bendtsen skal stå til regnskab
Hvad er det for nogle ting, der har privat karakter?

»Der er kommet beskyldninger frem i pressen om, at bilen har været anvendt til noget, som har mere privat karakter – eksempelvis at hente et sæt golfkøller. Men det er jo sådan noget Bendt Bendtsen nu må redegøre for – hvad der har været privat og hvad, der har haft et tjenestelig formål«, siger han.

Det er Jyllands-Posten, som de seneste dage har stillet spørgsmålstegn ved Bendt Bendtsens brug af ministerbilen.

I følge avisen har Bendt Bendtsen brugt bilen til at køre til Kastrup Lufthavn, selv om han skulle på privatferie, ligesom han og hustruen er blevet kørt til bryllup.

Kalender blev ændret
I dag kan avisen så fortælle, at Bendt Bendtsens ministerkalender blev ændret, da Jyllands-Posten søgte aktindsigt i den. Desuden beskriver Jyllands-Posten, at Statsministeriet angiveligt har ændret vejledningen for brug af ministerbilerne den 10. juni – kort efter, avisen var begyndt at interessere sig for Bendt Bendtsens kørsel.

En del af Bendt Bendtsens forklaring er, at når han skal på ferie, så arbejder han indtil han går ind i afgangshallen. Er det en god nok forklaring?

»Det at sidde i ministerbilen er at sidde i et rullende kontor – det har altid været min opfattelse. Og jeg er blevet lidt overrasket over, at der kan være en diskussion om den type kørsel, som Bendt Bendtsen har foretaget, er tilladt eller ej. I det omfang, det ikke er tilladt, så har jeg troet reglerne var anderledes, end de har været, for jeg har hele tiden troet, at når jeg blev ringet op af en minister, der sidder på bagsædet af sin bil, så har jeg egentlig aldrig spekuleret på, hvad ministeren var på vej frem til – jeg har kun spekuleret på, at han skulle have fat i mig i sin egenskab af minister. Så der synes jeg, det er en rimelig forklaring«, siger Kristian Thulesen Dahl.

Ministeriet ville hjælpe
»Så det er ikke den type sager, jeg ser på. Det er mere den type, hvor ministerbilen har været brugt som transportmiddel. Der er det sværere – og der må vi afvente Bendt Bendtsens redegørelse«.

Det er også kommet frem, at der er ændret i ministerkalenderen. Hvad synes du om det?

»Det kan jeg ikke have en mening om, før jeg ved hvad og hvorfor, der er ændret. Som jeg har forstået de første meldinger fra ministeriet, så er det et forsøg på at hjælpe. Det er ikke et forsøg på at skjule noget, men på at forklare, hvad der er sket. Og i det omfang, der er tale om hjælp, er det jo svært at klandre ministeriet. Men igen – det må komme frem, når Bendt Bendtsen redegør for den her sag«.

Statsministeriet ændrer regler
I Jyllands-Posten fremgår det, at reglerne for brugen af ministerbiler blev ændret af Statsministeriet, efter avisen begyndte at interessere sig for Bendt Bendtsens kørsel. Hvad siger du til det?

»Man kan ikke ændre regler med tilbagevirkende kraft. Men det afgørende er: Tror vi på, at der er nogen i Statsministeriet, som har troet på, at man kunne ændre reglerne med tilbagevirkende kraft – nej, det er der vel ikke nogen, der har troet på. Så mon ikke sagen er, at der har været et behov for at få klarere retningslinjer – noget vi også selv har tilskyndet til, for det er bedst, at vi alle ved, hvor grænsen går..

Hvor står sagen nu? Er I tilfredse?

»Vi venter på redegørelsen. Men for os er det her noget, som understreger behovet for klarere retningslinjer. Men det er omvendt ikke en sag, som giver anledning til ministerstorm. Det er ikke den type sag, vi er ude i«, siger Kristian Thulesen Dahl.

Annonce
Annoncer

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Internationalt
27. maj. KL. 15.02
sorg. Flagene er gået på halv i den finske by Hyvinge efter skudepisoden i går, hvor en 18-årig mand dræbte to og sårede syv med et gevær, han havde taget i sine forældres våbenskab. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

18-årig finne fik ideen kort før drabene

En 18-årig finsk mand erkender, at han skød og dræbt to og sårede syv.

Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe