Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 29. jun. 2008 KL. 22.55

Lokalformand: Khader skal skiftes ud

Ny Alliances leder får hård kritik for topstyring af partiet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Naser Khaders ledelse af Ny Alliance minder om den, man kender fra Dansk Folkeparti.

Og hvis partiet skal have en chance for at overleve, skal der en ny leder til. Sådan lyder ordene fra partiets lokalformand i Haderslev, Henning Borchert-Jørgensen, efter affæren om Jørgen Poulsens exit fra folketingsgruppen.

Det skriver JydskeVestkysten.

Utilfredsheden ulmer
»DF er karakteriseret ved, at hvis nogen begynder at brokke sig, bliver de kaldt til orden, og hvis de ikke lystrer, ryger de ud. Sådan er det nu åbenbart også i Ny Alliance«, siger lokalformanden, som var med til at få valgt Jørgen Poulsen ind i Folketinget gennem den sydjyske storkreds.

»Den eneste forskel er, at Jørgen Poulsen kun blev ekskluderet af folketingsgruppen, men havde Naser fået sin vilje, var han røget helt ud«, fortsætter han.

Ifølge Henning Borchert-Jørgensen ulmer utilfredsheden med Naser Khader blandt medlemmerne. Og ikke blot blandt fodfolket. Han fortæller således, at formænd fra to af partiets storkredse, har kontaktet ham med henblik på at få Naser Khader skiftet ud.

Vil finde en modkandidat
»De spurgte, om jeg ikke kunne være interesseret i at prøve at udstille Naser som helt uduelig, og dermed få Naser selv til at trække sig. - Men sådan noget vil jeg ikke være
med til i det skjulte«, fastslår Henning Borchert-Jørgensen, som dog gerne vil sige åbent, at han arbejder på at finde en modkandidat til Naser Khader.

Men når du nu siger de her ting til mig, er du så ikke bange for, at du selv ryger ud?

»Jo, og det kan godt være, at det ender sådan. Men lige så lidt som jeg vil være lade være med at flyve, fordi der er terrorister i verden, lige så lidt vil jeg lade være med at bruge min ytringsfrihed i et parti, jeg er medlem af, bare fordi jeg er bange for at blive smidt ud«.

Ifølge politiken.dks oplysninger har Jørgen Poulsen besluttet sig for at forlade partiet.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annoncer

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Debat
27. maj. KL. 13.44
Massemorder. Anders Behring Breivik. - Foto: Hakon Mosvold Larsen/AP

Stod Gud bag Breiviks massemord?

Kirkens folk har et forklaringsproblem, når en massakre som i Norge kan finde sted.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe