Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 5. aug. 2008 KL. 22.26

EL: Der skal styr på elektronikskrottet

Enhedslisten kræver på baggrund af fund af dansk IT-skrot i Ghana have, at miljøministeren går ind i sagen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

§ 20-spørgsmål

Et paragraf 20-spørgsmål er med til at sikre, at et almindeligt folketingsmedlem kan få lov til at stille ministrerne spørgsmål.

Spørgsmålene kan enten sendes på skrift, eller stilles i spørgetimen.

Hvis svaret skal være skriftligt har ministeren seks arbejdsdage til at svare. Hvis spørgsmålet skal besvares mundligt bliver det besvaret i den næste spørgetime.

Kilde: ft.dk

Afsløringen af dansk elektronikskrot på lossepladser i Ghana får Enhedslisten til at kræve, at miljøministeren tager affære.

»Nu må miljøministeren tage sig sammen og sikre en effektiv kontrol af dette affald. Producenterne skal tvinges til at påtage sig et reelt ansvar for deres affald«, siger miljøordfører for Enhedslisten, Per Clausen til politiken.dk

I et paragraf 20-spørgsmål vil Per Clausen derfor, have miljøminister Troels Lund Poulsen (V) til at redegøre for udviklingen i ulovlig eksport af elektronikskrot til ulandene, og samtidig redegøre for, hvilke initiativer, der er taget for at forbedre kontrollen med behandlingen af elektronikskrot.

Mere kontrol af producenterne
Enhedslisten forslår, at man iværksætter en mere effektiv kontrol med producenterne af elektronik for at komme problemet til livs.

»Producenterne skal tvinges til at påtage sig et reelt ansvar for deres affald« »De skal dokumentere de har procedurerne, men også, at de rent faktisk følger dem«, udtaler Per Clausen.

Elektronikskrot har før været en del af dagsordenen på Christiansborg tilbage i 2006, hvor det førte til skærpede regler, som dikterede, at producenterne selv skulle sørge for deres skrot.

Annonce
Annoncer

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe