Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 12. aug. 2008 KL. 21.03 opdateret 12. aug. 2008 KL. 21.29

Jørgen Poulsen bliver radikal

Den tidligere generalsekretær i Røde Kors og tidligere medlem af Ny Alliance bliver nu medlem af Radikale Venstre.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Blå bog om Jørgen Poulsen

  • Jørgen Elneff Poulsen blev født den 5. juli 1943 i Branderup i Sønderjylland.
  • Han er søn af landmand Poul Poulsen og husmor Helene Elneff. Gift med Lise Poulsen. Parret har fire voksne børn: Signe, Rikke, Lau og Martin.
  • Journalist på Kalundborg Folkeblad, 1964-1967
  • Tv-journalist og udenrigskorrespondent, Danmarks Radio i Stockholm, Hongkong og Washington 1968 til 1993
  • Generalsekretær i Dansk Røde Kors 1994 til 2007.
  • Offentlighedens repræsentant i Dommerudnævnelsesrådet 1999-2004. Medlem af Udvalget om dommernes bibeskæftigelse 2005-2006.
  • Folketingsmedlem for Ny Alliance i Sydjyllands Storkreds fra 13. nov. 2007-2008.
  • Ekskluderet fra Ny Alliances Folketingsgruppe den 24. juni 2008. Melder sig selv ud af partiet den 29. juni 2008.
  • Nyt medlem hos Det Radikale Venstre 12. august 2008.

ritzau

Jørgen Poulsen er ikke længere løsgænger i Folketinget.

I går meldte han sig ind i det Radikale Venstre, og i dag er det så officielt.

»Det er, som at komme hjem til en familie«, siger Jørgen Poulsen til DR.

Udlændingepolitikken afgørende
Han forklarer, at det Radikale Venstres politik »flugter« godt med hans holdninger, og det grundlag, han mener, vælgerne har valgt ham på.

Direkte adspurgt hvorfor han ikke er blevet medlem af Socialdemokratiet, er det nyslåede radikale folketingsmedlem temmelig klar i mælet.

»Jeg kan nævne udlændingepolitikken som en helt konkret ting, hvor jeg er meget mere på linje med de Radikale«, siger Jørgen Poulsen til TV-avisen.

Han er dog heller ikke bleg for at indrømme, at han som medlem af et parti står stærkere end som løsgænger.

10 radikale i folketinget
Den radikale leder Margrethe Vestager bekræfter, at Jørgen Poulsen træder ind i folketingsgruppen.

»Han har talt med medlemmer af gruppen, og han har også kontaktet mig. Så har han truffet sit valg, og det er jeg glad for«, siger hun kortfattet til Ritzau.

Dermed er den radikale gruppe oppe på 10 mandater.

Der er ifølge Ritzau ikke taget stilling til, hvilke ordførerskaber Jørgen Poulsen skal have, men det står klart, at partiet vil gøre brug af hans viden om asyl-, flygtninge- og bistandspolitik.

Styrtdykkende karriere
Jørgen Poulsen sprang ud som Folketingskandidat for det meget håbefulde Ny Alliance 25. oktober med ordene »Jeg vil det gode for Danmark«.

Han blev i høj grad set som et trumfkort for det nye parti, men det holdt ikke længe.

Efter flere kontroverser blev Jørgen Poulsen kylet ud af Folketingsgruppen og senere 29. juni forlod han selv partiet.

Annonce
Annoncer

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe