Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 19. aug. 2008 KL. 16.38

Søvndal vinder baglandets gunst

Villy Søvndal får klar opbakning i SF-baglandet til partiets kurs på udlændingeområdet, viser ny rundspørge.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Opgøret i SF's bagland om udlændingepolitikken ser ud til at have forstummet.

I en rundspørge, som Ritzau har foretaget blandt SF's partiforeningsformænd, bakker næsten tre ud af fire lokalformænd op om partiledelsens accept af 24-års-reglen og tilknytningskravet.

Kompromis er nødvendigt
72 procent af de lokale SF-formænd mener, at det var en rigtig beslutning at indgå en kompromisaftale med Socialdemokraterne på udlændingeområdet.

»Vi er nødt til at gå ind i et kompromis med Socialdemokraterne, ellers er der ikke noget konstruktivt modspil til regeringens politik. Det er den eneste mulighed, der er for at presse Dansk Folkeparti til at ændre på de helt urimelige regler og begrænsninger. Vi er nødt til at give noget for at komme ind i forhandlinger om en anden løsning«, siger formanden for SF i Kalundborg, Jørgen Hansen, til Ritzau.

Flere lokale SF-formænd vurderer, at det seneste års interne diskussioner om Villy Søvndals kursskifte på udlændingeområdet er faldet til ro, og at flere har accepteret en mere pragmatisk linje, hvor SF fastholder sin principielle modstand mod regeringens udlændingeregler, men ikke vil stille sig i vejen for Socialdemokraternes politik på området.

ritzau

Annonce
Annoncer

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe