Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 25. okt. 2008 KL. 12.28

Kornbek: Jeg er forundret over vreden

Kristendemokraternes fyringstruede formand Bodil Kornbek bliver udsat for skarp kritik på partiets landsmøde i dag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det hårde formandsopgør i Kristendemokraterne er blevet et spørgsmål, om partiets bagland er for eller imod Bodil Kornbek.

Det blev tydeligt i løbet af formiddagen på lørdagens KD-landsmøde i Middelfart.

Udfordreren til formandsposten, Bjarne Hartung Kirkegaard, blev knap nævnt med et ord i løbet af formiddagens landsmødedebat, mens adskillige KD-medlemmer krævede Kornbeks afgang.

»Jeg forstår ikke, at hun ikke har trukket sig for længst. Det ville andre have gjort i hendes sted. Jeg har ikke længere tillid til Bodil Kornbek«, sagde Sonja Bjerregard, der er formand for Kristendemokraterne i Vestjylland.

»Vreden er ukonstruktiv«
Bodil Kornbek gik efterfølgende på talerstolen med noget, der lød som en klump i halsen.

»Jeg er forundret over den vrede, der er. Vrede fordrer ikke noget konstruktivt. Hvis I ønsker et parti med udgangspunkt i vrede, så er det det, I må gå efter. Men vreden bringer ikke noget godt med sig. Det er jeg virkelig bedrøvet over. Vreden er destruktiv«, sagde Bodil Kornbek.

ritzau

Annonce
Annoncer

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe