Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 29. okt. 2008 KL. 11.03

Minister: Højst 15 minutters ventetid

Sundhedsministeren lover, at målet om maksimalt et kvarters ventetid på en ambulance er nået inden næste folketingsvalg.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det halter med regeringens målsætning om, at ventetiden fra et nødopkald efter en ambulance maksimalt må være på 15 minutter.

Sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (K) siger, at målet skal nås inden næste folketingsvalg.

De 15 minutter var statsminister Anders Fogh Rasmussens (V) løfte om en minimumstandard, da han lancerede reformen af den offentlige sektor i 2007.

I forbindelse med årets finanslovforlig blev det aftalt, at et udvalg i efteråret 2009 skal kortlægge og se på sagen. Men det står allerede fast med nylige aftaler i regionerne, at regeringens minimumstandard ikke er opfyldt.

Overskridelser tillades
Således tillader Region Sjælland det svenske firma, Samariten, at overskride tidsfristen på 15 minutter i hver fjerde udrykning på Sydsjælland og Lolland-Falster, oplyser DR.

Region Midtjylland har langt skrappere krav. Men også her er der spillerum for overskridelser i den aftale, som i går blev indgået med tre forskellige selskaber.

»I regeringen vil vi i den her valgperiode sørge for at stramme op, så vi frem mod næste valg har nået de 15 minutter over hele landet. Det er en del af vores regeringsgrundlag«, siger sundhedsministeren til DR.

ritzau

Annonce
Annoncer

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe