Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 31. okt. 2008 KL. 20.11

3F vil alligevel ikke udstille DF

Der er tilfredshed med regeringens dagpengefiasko. Socialdemokraterne ser det som en sejr, og 3F lægger deres kampagne mod DF i skuffen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Finansministeren har smidt håndklædet i ringen efter at både Socialdemokraterne og Dansk Folkeparti ikke ønsker at være med til at halvere dagpengeperioden fra de nuværende fire år, som regeringen ønskede.

Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt, kalder det en sejr, at regeringen må tage dagpengeforringelserne af bordet.

»Det er en lidt forpjusket regering, som står tilbage. Men vi opfatter det selvfølgelig som en sejr, at vi har fået regeringen til at tage sine forringelser af bordet. Vi vil gerne være med til at skaffe flere hænder til arbejdsmarkedet, bare det ikke berører dagpengesystemet. Men vi er ikke imponerede af det forhandlingsforløb, som der har været«, siger Helle Thorning-Schmidt til Ritzau.

Protester virkede
Også 3F's forbundsformand Poul Erik Skov Christensen er tilfreds med, at finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) opgiver at ændre dagpengesystemet.

»De har hørt vores kritik og har tilsyneladende accepteret, at deres forslag ville virke skævt og ikke øge beskæftigelsen«, siger Poul Erik Skov Christensen i Nyhedsbrevet 3F.

Han henviser til, at forbundets afdelinger over hele landet har været på gaden og protestere, ligesom de har indrykket helsides annoncer i dagbladene om, hvordan forslagene ville ramme.

Materialet bliver gemt
3F havde varslet en kampagne mod Dansk Folkeparti, som skulle udstille partiets brudte valgløfter, hvis de endte med at støtte regeringen dagpengenedskæringer.

Den er nu droppet.

»Materialet til kampagnen overfor Dansk Folkeparti og specielt Kristian Thulesen Dahl, som vi allerede har forberedt, bliver i skuffen for denne gang. Men materialet er ikke glemt« skriver Poul Erik Skov Christensen.

Annonce
Annoncer

Thomas Vinterberg er i København på 'palmedagen'

Mads Mikkelsen har forladt filmoptagelser i Bukarest for at deltage i prisuddelingen i Cannes.

Håndbold
27. maj. KL. 16.57 opdateret KL. 17.09
kigge-væk. Mikkel Hansen lagde flere gode indlæg til stregspillerne under kampen mod Füchse Berlin. - Foto: ERNST VAN NORDE

Superspil af Hvidt gav AGK 1,5 millioner

AG København rejste sig flot og sejrede sig til tredjepladsen i Champions League.

Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe