Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 3. jun. 2009 KL. 14.44

Flertal vil straffe ulydige hundeejere med bøde

Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti og SF er enige om aftale, som skal mindske overfald fra kamphunde.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

For fremtiden skal alle hunde føres i snor på offentlige arealer.

Det er et politisk flertal bestående af Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti og SF blevet enige om.

Desuden foreslår de tre partier, at der skal ske en væsentlig skærpelse af bødestraffen for ikke at overholde påbud fra politiet om at bruge mundkurv eller aflive en farlig hund.

Grotesk lille bøde
»I dag koster det en bøde på sølle 600 kroner, hvis ikke man retter sig efter et påbud. Det er jo fuldstændig grotesk. Det skal koste mindst 2.000 kroner, eller hvad vi nu kan blive enige om«, siger Benny Engelbrecht fra Socialdemokraterne.

Endelig skal det gøres obligatorisk at registrere hundehvalpe senest otte uger efter fødslen i stedet for fire måneder efter, som er gældende i dag.

Forslaget skal forebygge parallelimport af hvalpe fra udlandet.

»Disse forslag kan iværksættes meget hurtigt. På den lidt længere bane foreslår vi, at alle hundeejere skal have et ’kørekort’ for at få lov til at holde hund«, siger Benny Engelbrecht.

Hurtigere reaktion fra politiet
Det er den senere tids mange episoder, hvor kamphunde har angrebet andre hunde – og i nogle tilfælde også skambidt mennesker – som har fået flertallet udenom regeringen til at handle.

I forslaget ligger der også et signal til politiet om at gribe hurtigere ind med påbud, når hunde viser sig at være farlige.

»Der skal reageres hurtigere med påbud om mundkurv eller om aflivning, end tilfældet er i dag«, siger Benny Engelbrecht.

Nej til forbud
I dag er to hunderacer, pitbull terrier og den meget sjældne tosa inu, forbudt i Danmark. Fra flere sider har det været foreslået, at forbuddene burde udvides til også at gælde andre kamphunde, for eksempel amstaff terriere.

»Men problemet er, at forbud i praksis er nærmest umulige at håndhæve. Vi har derfor valgt at sige, at der sættes ind i forhold til hundeejerne, som skal tvinges til at gå på kursus for at lære at håndtere deres hund«, siger Benny Engelbrecht.

Hurtig gennemførelse
De tre partier vil nu rette henvendelse til de andre partier i Folketinget for at sikre en så bred aftale som muligt.

»Vi lægger selvfølgelig op til, at regeringspartierne skal med i aftalen«, siger Benny Engelbrecht.

Han forventer, at Folketingets retsudvalg er klar med en beretning allerede inden sommerferien.

Derefter er det op til justitsminister Brian Mikkelsen (K) at få udmøntet de nødvendige bestemmelser og eventuelle lovændringer.

Annonce
Annoncer

Østrigsk mesterinstruktør vinder Guldpalmen i Cannes

Michael Hanekes 'Amour' vinder guldpalmen i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 17.41
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)

Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.

Kultur
27. maj. KL. 19.05
sejr. Det blev til svensk sejr i det internationale Melodigrandprix i aftes. Svenske Loreen sang sikkert sejren i hus. Danmark endte på en skuffende 23. plads. - Foto: Sergey Ponomarev/AP

Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre

Danmark tør ikke stå ved den type musik, der kan vinde i Melodigrandprix, mener veteraner.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe