Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 6. aug. 2009 KL. 10.52

Konservativt oprør mod Pia K. i regeringen

To ud af tre konservative kredsformænd takker nej til at få Dansk Folkeparti med i regeringen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det konservative bagland er i oprør over justitsminister Brian Mikkelsens (K) udmelding om, at han ikke ser noget problem i, at Dansk Folkeparti kommer med i regeringen.

Medlem af hovedbestyrelsen Peter Norsk vil på det kommende hovedbestyrelsesmøde, på fredag i næste uge, kræve, at partiet tager afstand fra Brian Mikkelsens udtalelse.

»Udmeldingen er uheldig og illoyal over for de kredse i partiet, som er kritiske overfor Dansk Folkeparti. Vi har et arbejdsfællesskab men ikke noget værdifællesskab med det parti, og det får vi, hvis de kommer i regering. Det er en enorm provokation, og et brud på vores interne kompromis: At vi deltager i en regering på deres stemmer, men prøver at mindske deres indflydelse«, siger Peter Norsk.

LÆS OGSÅ Brian M.: DF kan komme i regering

»DF vil bryde grundloven«
Hovedbestyrelsesmedlemmets krav kommer samtidig med, at en rundspørge Berlingske Tidende har foretaget viser, at to ud af tre konservative kredsformænd heller ikke ønsker Dansk Folkeparti med i en regering.

Peter Norsk kalder det »fuldstændig uantageligt, hvis det alligevel skulle ske.

»Et parti, som vil bryde grundloven gennem diskrimination af muslimer, forbud mod at bære tørklæde i det offentlige rum og accept af fængsling af asylansøgere uden dommerkendelse har intet værdifællesskab med os konservative. Der er brug for det modsatte nemlig, at Det Konservative Folkeparti i højere grad løsriver sig fra Dansk Folkeparti så det får mindre indflydelse på dansk politik«, siger Peter Norsk.

EU-modstand er et problem
Han peger samtidig på Dansk Folkepartis EU-modstand som et problem.

»At Dansk Folkeparti er imod EU, gør det i sig selv umuligt at inddrage det i en regering«, siger hovedbestyrelsesmedlemmet.

LÆS OGSÅPia K.: Jeg kunne være en god kulturminister

ritzau

Annonce
Annoncer

Østrigsk mesterinstruktør vinder Guldpalmen i Cannes

Michael Hanekes 'Amour' vinder guldpalmen i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 17.41
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)

Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.

Kultur
27. maj. KL. 19.05
sejr. Det blev til svensk sejr i det internationale Melodigrandprix i aftes. Svenske Loreen sang sikkert sejren i hus. Danmark endte på en skuffende 23. plads. - Foto: Sergey Ponomarev/AP

Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre

Danmark tør ikke stå ved den type musik, der kan vinde i Melodigrandprix, mener veteraner.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe