Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 28. aug. 2009 KL. 16.09

S og SF tryner rygerne

Rygere får ikke meget ud af S og SF's skattelettelser. De skal betale 10 kroner mere pr. pakke cigaretter, og pengene går direkte til sundhedsvæsenet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Rygerne kommer til at betale en stor del af sundhedsgildet, hvis S og SF kommer på magten.

Det står klart i den skattepolitik, som S og SF sammen framlagde i dag.

LÆS OGSÅThorning: Dansk politik skifter i dag

I alt pålægger partierne afgifter på usunde varer for 3,9 milliarder kroner. S og SF kompenserer i den anden ende med skattelettelser til de fleste lønindkomstgrupper eller højere overførselsindkomster.

Men kompensationen gælder kun fedt og sukker - ikke tobak. En pakke med 20 cigaretter stiger med 10 kroner til 43 kroner pr. pakke ifølge skatteforslaget.

LÆS MERE S og SF vil holde kommuneskatten i ro

Thorning er kold
Helle Thorning-Schmidt (S) erkender, at faste rygere vil komme til at betale mere.

»Men til gengæld får man en langt bedre kræftbehandling, hvis man får brug for det på et senere tidspunkt«, trøster formanden og tilføjer.

»Hvis man ryger meget og fortsætter med at ryge meget, så kommer man til at betale. Pengene går direkte til bedre sundhed«, siger hun.

Rygere må betale for sundhed
Er det fair at sige til en enlig mor, der har svært med at stoppe, at det skal hun bare gøre?

»Det er en svær beslutning for hende«, siger Thorning, men holder fast.

»Vi er også nødt til at sige, at hvis vi vil skabe en forandring i Danmark, hvor færre ryger, og vi får råd til bedre sundhed, bliver vi nødt til at betale for det«.

Annonce
Annoncer

Østrigsk mesterinstruktør vinder Guldpalmen i Cannes

Michael Hanekes 'Amour' vinder guldpalmen i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 17.41
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)

Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

Jarl Friis-Mikkelsen bliver først lidt stram i masken, da Djævlens Advokat nævner hans navn.

Kultur
27. maj. KL. 19.05
sejr. Det blev til svensk sejr i det internationale Melodigrandprix i aftes. Svenske Loreen sang sikkert sejren i hus. Danmark endte på en skuffende 23. plads. - Foto: Sergey Ponomarev/AP

Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre

Danmark tør ikke stå ved den type musik, der kan vinde i Melodigrandprix, mener veteraner.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
sandfolket. Forberedelserne til det store slag i sandet er i fuld gang. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 15.00

Festivalchef: »Det smukkeste ved sandskulpturer er, at de skal dø«

ibyen anbefaler

restaurant & cafe