Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 7. sep. 2009 KL. 19.38

DF: S-finanslov er en gratis omgang

Dansk Folkeparti er enig i mange af Socialdemokraternes finanslovforslag. Men de tvivler på finansieringen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Prisloft over maden til de ældre, tilskud til tandbehandling og serviceløft i kommunerne og på hospitalerne.

Alt sammen elementer i Socialdemokraternes finanslovforslag, som Dansk Folkeparti kun kan erklære sig enige i.

Men det er en gratis omgang, mener DF's finansordfører, Kristian Thulesen Dahl.

»Der er mange sympatiske forslag i forhold til at bruge flere penge på forskellige områder, og der vil være sammenfaldende ønsker mellem Dansk Folkeparti og Socialdemokraterne. Men det er ingen kunst at foreslå flere udgifter. Kunsten er at få det til at hænge sammen og få det igennem. Og jeg noterer mig, at de end ikke forventer indflydelse på finansloven. De regner med, at regeringen og Dansk Folkeparti vil lave finanslov sammen. Så jeg regner det for en gratis omgang, og et valgkampoplæg«, siger han.

Skeptisk overfor finansiering
Socialdemokraternes finansordfører, Morten Bødskov, sagde under præsentationen af S-finanslovforslaget mandag, at han ikke forventer at komme med i den samlede finanslovaftale, men blot delforlig.

LÆSS lover pengeregn over kommunerne

Kristian Thulesen Dahl er skeptisk overfor Socialdemokraternes finansiering.

»Jeg tvivler på, om deres finansiering holder vand. Deres skatteudspil holdt jo ikke for en nærmere beregning«, siger han.

ritzau

Annonce
Annoncer
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe