Annonce
Annonce
Annonce
Politik 11. sep. 2009 KL. 03.00

Radikale advarer vælgerne mod SF

De radikale slår nu tilbage mod S og SF: Succes for Søvndal kan give Dansk Folkeparti magt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En stemme på Villy Søvndal kan give Pia Kjærsgaard mere magt.

Sådan lyder det kontante modangreb på Socialdemokraterne og SF fra de radikale, som føler sig trådt på af de to partier.

De radikale frygter, at Socialdemokraterne og SF vil lave udlændinge-, rets-, og økonomisk politik sammen med Dansk Folkeparti uden om de radikale i en eventuel ny regering efter et valg.

LÆSNu vil Thorning helst have Søvndal

»Hvis man som SF-vælger er optaget af at få brudt med Dansk Folkepartis magtmonopol, så synes jeg, at man må gøre sig sine overvejelser i disse dage. Virkeligheden viser, at SF vil lade hånt om gamle positioner og lade sig trække til truget af DF. Det eneste, de tænker på, er at få magten«, siger den radikale næstformand, Morten Østergaard, der udnævner DF som hovedfjenden for en ny regering.

»En stemme på de radikale er en forsikring mod, at S og SF løber over til Dansk Folkeparti«, siger han.

R accepterer ikke ultimative krav
Dermed er der dømt åben krig om stemmerne i oppositionen, som S og SF arbejder hårdt på at samle til et troværdigt regeringsalternativ.

LÆSEkspert: S og SF tromler Vestager

De radikale vil ikke længere tages for givet af S og SF, som har stillet ultimative krav om, at de radikale skal godtage de to partiers skatte- og udlændingepolitik, hvis de vil med i en regering.

»Vi markerer nu, at vi ikke stiller ultimative krav, men vi accepterer dem heller ikke. Sådan spiller klaveret ikke«, siger Morten Østergaard.

SF: De opfører sig pinligt og desperat
SF synes, at de radikale opfører sig »pinligt« og »desperat«.

»Jeg vil appellere stærkt til, at de radikale stopper det pinlige kævleri og i stedet melder sig ind i samarbejdet«, siger gruppeformand Ole Sohn, der dog nægter at give indrømmelser på skatte- og udlændingepolitikken.

Han kan svare klart på, om SF vil samarbejde med Dansk Folkeparti:

»Vi går efter et bredt samarbejdende folkestyre, og de radikale skal være velkomne«, siger Ole Sohn.

DF melder sig klar til samarbejde
Morten Østergaard er utilfreds: »Ethvert ligeværdigt samarbejde har en pris. Hvis man ikke vil betale DF’s pris, så må man betale vores«.

Hos Socialdemokraterne siger politisk ordfører Henrik Sass Larsen, at et samarbejde med de borgerlige primært vil fokusere på Venstre og de konservative.

Dansk Folkeparti melder sig klar til at samarbejde med S og SF for på den måde at sikre, at de to oppositionspartier holder deres løfter på udlændingeområdet.