Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 5. okt. 2009 KL. 03.00

Partier: Riv Forsvarskommandoen ned

Forsvarskommandoen skal ikke have sit eget hovedsæde, men rykkes ind i Forsvarsministeriet for at komme syg kultur til livs.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Samtidig med at forsvarschef Tim Sloth Jørgensen i går valgte at forlade embedet, lægger flere partier i forsvarsforligskredsen nu op til en historisk oprydning af det, de betegner som en »syg kultur« i forsvarets øverste ledelse.

LÆS ARTIKELForsvarschefen går af

Ifølge den radikale forsvarsordfører, Niels Helveg Petersen, skal Forsvarskommandoen, som blev oprettet i 1969, ikke længere have sit eget hovedsæde.

Skal forebygge en ny skandale
Kommandoen skal flyttes ind i Forsvarsministeriet for at forebygge en ny skandale som den, der har rullet, siden Politiken valgte at offentliggøre bogen ’Jæger – i krig med eliten’ 16. september.

»Forsvarskommandoens usunde kultur skal vi til livs én gang for alle. Derfor handler det om at rive Forsvarskommandoen ned og flytte den ind i Forsvarsministeriet for at signalere, hvem der bestemmer. Det her handler om at stække Forsvarskommandoens magt, da det er politikerne, der bestemmer over forsvaret, og ikke omvendt«, siger Niels Helveg Petersen med direkte henvisning til den aktuelle jægerbogsag, hvor det viste sig at være Forsvarskommandoens egen it-chef, der stod bag en arabisk fupversion af bogen.

LÆS ARTIKELForsvaret stod bag arabisk jægerbog

Og hvor det også viste sig, at kommandoens egen kommunikationschef senere lækkede den falske arabiske oversættelse til B.T.

LÆS ARTIKELChef i forsvaret lækkede bog til B.T.

Og det på trods af at netop Forsvarskommandoen har argumenteret for, at jægerbogen var farlig for danske soldaters sikkerhed.

En skandale, som kunne være undgået, hvis forsvarets øverste militære ledelse var under samme tag som Forsvarsministeriet, mener Niels Helveg.

»Begrundelsen for at flytte Forsvarskommandoen er at sikre en mere klar demokratisk ledelse og styring af forsvaret – også kaldet Pentagonmodellen. Her sidder den politisk ansvarlige forsvarsminister dør om dør med chefen for de væbnede styrker. De færdes simpelthen i samme miljø – general og minister – og en sådan model skal vi også have i Danmark«, siger Niels Helveg Petersen.

SF er åben for diskussion
SF, som er med i forsvarsforligskredsen, har tidligere været afvisende over for Pentagonmodellen. Men SF’s forsvarsordfører, Holger K. Nielsen, åbner nu op for en ny diskussion:

»Der har jo været en rådden kultur i Forsvarskommandoen, hvor man har kunnet gøre hvad som helst. Den råddenskab med løgn og spin skal vi til livs«.

Allerede i 2004 var der seriøse overvejelser i VK-regeringen om at hive Forsvarskommandoen helt tæt til sig, men planerne blev aldrig ført ud i livet. Oven på de seneste ugers afsløringer åbner forsvarsminister Søren Gade (V) nu op for at diskutere sagen igen, erfarer Politiken.

Når Gade mødes med forligskredsen i eftermiddag, vil en flytning af Forsvarskommandoen ikke være udelukket.

Gade har, før han blev forsvarsminister, talt varmt for Pentagonmodellen, da der ifølge Gade var en »usund konkurrence« mellem ministeriet og Forsvarskommandoen.

Annonce
Annoncer
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe