TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
| AF Kaare Skovmand |
Børne- og unge borgmester Bo Asmus Kjeldgaard, Socialistisk Folkeparti, vil alligevel ikke kandidere til valget som overborgmester i København.
Beslutningen kommer efter længere tids overvejelser og forskellige udmeldinger.
Nyheden kom på debatmøde
Meddelelsen kom Bo Asmus Kjeldgaard med ved et debatarrangement hos HK
København her til aften, hvor han debatterede med den socialdemokratiske
overborgmesterkandidat Frank Jensen.
»Jeg trækker mig, fordi vi har fået en fantastisk god aftale med Socialdemokraterne, som sikrer os optimal indflydelse på en række punkter«, siger Bo Asmus Kjeldgaard til TV 2 Lorry.
Som sit partis spidskandidat til Københavns øverste politiske post har Bo Asmus Kjeldgaard indtil for meget nylig ellers lagt en noget anden kurs. For mindre end tre uger siden bebudede han, at han ville forsøge at blive overborgmester.
LÆS ARTIKEL SF vil have magten på Københavns Rådhus
Men nu er han ståët af kampagnevognen, og det kan berede vejen til overborgmesterstolen for Socialdemokraternes kandidat til posten, Frank Jensen.
Peger på Frank Jensen
I en pressemeddelelse uddyber Bo Asmus Kjeldgaard SF's beslutning om at
droppe sin egen overborgmesterkandidat til fordel for den
socialdemokratriske kandidat.
»Vi har en politisk aftale, som sikrer et rød-grønt styre på Københavns Rådhus de kommende år. De væsentligste punkter i SF's politik er nu fælles politik, og det giver os den sikkerhed, som gør, at vi kan pege på Frank Jensen«, siger Bo Asmus Kjeldgaard.
Politisk aftale underskrives onsdag
Han henviser til den aftale, som SF, Socialdemokraterne og
Enhedslisten har indgået i samarbejde med LO om de kommende års politik. Den
sikrer, at SF's mærkesager er øverst på dagsordenen.
»Med denne aftale kan vi sikre, at den overborgmester, vi får, bliver på SF-stemmer og ikke på borgerlige stemmmer, og det er afgørende«, siger Bo Asmus Kjeldgaard.
Aftalen mellem SF. Socialdemokraterne og Enhedslisten bliver underskrevet på et møde i morgen onsdag.
Kommunalvalget afvikles den 17. november.
Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.
FN fordømmer syrisk massakre i Houla
FN's Sikkerhedsråd - inklusiv Rusland - kritiserer angreb i Syrien, der har kostet mere end 100 livet.
En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.
Superstjernen er for dårlig til OL
EtiopiskeHaile Gebrselassie er for langsom og kommer ikke med til OL i London.
Lady Gaga opgiver koncert i Indonesien efter islamist-trusler
Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.
Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme
Økonomen: Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|