Annonce
Politik 16. nov. 2009 KL. 20.41

Læserne sender drøje hug mod DR

DR har tvunget Liberal Alliance til lederskifte, mener hovedparten af politiken.dk's læsere.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fakta om valget

Afstemning

Er det i orden, at Liberal Alliance rent proforma skifter leder for at kunne medvirke i DR's partilederrunde?
  • Ja, Liberal Alliance har ikke noget andet valg
  • Nej, Liberal Alliances lederskifte er useriøst
  • Ved ikke
0  har stemt

Liberal Alliance har blot formået at sno sig uden om DR's stive regler for partilederrunden ved at skifte formand på proformabasis.

Det mener hovedparten af de læsere af politiken.dk, der i løbet af et par timer mandag eftermiddag har været inde at give deres besyv med.

SKRIV OG STEM SKRIV: Er Liberal Alliance for smarte?

Debatten er opstået, efter Liberal Alliance har besluttet sig for at skifte formand i et par dage. Det er den eneste måde, partiet finder det muligt at deltage i DR's partilederrunde efter lokalvalgene, som afholdes i Cirkusbygningen i København.

DR kræver, at de politiske partier sender deres partiledere. Anders Samuelsen, der normalt er leder af Liberal Alliance, stiller op til byrådsvalget i Horsens, og han har derfor ikke mulighed for at stille op i DR's udsendelse. Derfor sender partiet nu sin midlertidige formand, Leif Mikkelsen.

LÆS ARTIKEL Samuelsen: Lederskifte er rent proforma

DR er til grin med regler
To ud af tre deltagere i afstemningen (346 medvirkende klokken 17.30) mener, at Liberal Alliance ikke har haft noget andet valg.

Flere læsere har fulgt deres støtte op med en sending drøje hug med på vejen i debatten til DR.

LÆS ARTIKELVenstre: DR kan nå at komme til besindelse

»DR er til grin med deres sevopfundne regler og manglende fleksibilitet. LA gør det eneste mulige: At bøje egne vedtægter maksimalt for at blive hørt på valgaftenen«, mener Ole H. fra København.

DR skal ikke bestemme over partier
Også Lars Bo Andersen fra Hillerød er ude med riven efter DR.

»Det er jo fuldstændig absurd, at DR vil bestemme, hvem der skal repræsentere et parti i spørgsmålet om valget til kommuner og regioner. Der er vist partier, der har valgt en næstformand med kommuner og regioner som hovedområder, så hvorfor burde denne person ikke kunne repræsentere det pågældende parti?«, spørger læseren fra Hillerød med henvisning til, at Venstre næstformand Kristian Jensen ikke må stille op til partilederrunden.

Har skiftet parti tre gange
Helle Helle fra Helsingør er blandt mindretallet, der retter kritikken mod Liberal Alliance.

»I øvrigt troede jeg, at man valgte en leder på et partimøde. Kan man sådan skifte leder hver hver anden dag? Jeg taber da totalt respekten, og så kommer der en repræsentant, som har skiftet parti 3 gange på kort tid. Han er faktisk slet ikke valgt ind for LA endnu. Det er til grin, synes jeg«, skriver Helle Helle.

Hun henviser til, at Leif Mikkelsen ikke sidder i Folketinget for Liberal Alliance. Han er partiets landsformand. Og nu altså også midlertidig politisk leder.

Annonce
Annoncer
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren


Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe