Annonce
Politik 8. jan. 2010 KL. 19.55

Hjort: Det er et mirakel, at jeg er på fri fod

Finansministeren revser Cavling-vinder, men erkender fejl.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Finansminister Claus Hjort Frederiksen burde sidde i fængsel, hvis de beskyldninger, som Cavling-prisvinder Jesper Tynell fra DR's P1 har rejst i mod ham, er rigtige.

Det siger finansministeren, efter DR-journalisten fredag modtog landets fornemmeste journalistpris for de historier, Tynell har lavet om Claus Hjort Frederiksen i hans tid som beskæftigelsesminister.

»Jeg vil da ønske ham tillykke, men jeg synes måske, at med al den omtale, der har været af sagen, så er det et mirakel, at jeg er på fri fod nu«, siger Claus Hjort Frederiksen.

LÆS OGSÅ Afsløringer om politiet giver Cavling-prisen

Finansministeren anerkender dog, at der blev begået fejl i hans tid som beskæftigelsesminister.

»Selvfølgelig bliver der da begået fejl i behandlingen, selvfølgelig kan man få en paragraf underkendt i den sociale ankestyrelse, men alt er foretaget i fuld åbenhed«, siger Claus Hjort Frederiksen, der ikke vil høre tale om, at han skulle have vildledt Folketinget.

Komite: Hjort brød loven
Jesper Tynell fik Cavlingprisen for sine 15 radioindslag under overskriften 'Ministerens mindre demokratiske metoder'.

Her blev en række indgreb fra Claus Hjort Frederiksen sat under kritisk belysning.

Som begrundelse for at tildele Tynell Cavlingprisen har komiteen givet, at DR-journalisten har dokumenteret, hvordan Claus Hjort Frederiksen og hans ministerium brød loven, bestilte misvisende tal, slettede belastende dokumenter og vildledte Folketinget.

LÆS OGSÅ Portræt: Årets Cavlingvinder er en beskeden papirfetichist

Hjort roser for grundighed
Men den nuværende finansminister afviser.

»Der er jeg uenig. Jeg er uenig i, at der er foretaget noget, der vildleder befolkningen. Men man kan selvfølgelig altid være politisk uenig i 300-timers reglen. Det er jo helt fair«, siger Claus Hjort Frederiksen.

En ubetinget ros sender Claus Hjort Frederiksen i retning mod Jesper Tynell. DR-journalistens grundighed kan ikke anfægtes.

»Det er fremragende, at der er mennesker, der er så indsat i områder, at de kender de mindste detaljer. Det er da fornemt i et demokrati«.

Annonce
Annoncer

Mads Mikkelsen mistede mælet i Cannes

Den danske prisvinder var overvældet, da han pludselig stod på den store scene i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Politik
27. maj. KL. 18.34
Uenighed. Det har ifølge skatteministeren social balance at skaffe et provenu på tre milliarder fra kontanthjælp, dagpenge og førtidspension. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen

Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe