Annonce
Politik 13. jan. 2010 KL. 10.26

Støtten til den tvungne madordning revner

Dansk Folkeparti, der var med til at vedtage ordningen, har skiftet mening.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Dansk Folkeparti lægger gerne stemmer til, hvis regeringen er med på at ændre på den omdiskuterede madordning i daginstitutioner.

Det siger Dansk Folkepartis familie- og forbrugerordfører Dennis Flydtkjær.

Det var regeringen, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance, der blev enige om at indføre den tvungne madordning, da partierne strikkede finansloven for 2008 sammen.

Siden har Liberal Alliance trukket sin støtte til madordningen, og Dansk Folkeparti lægger nu heller ikke skjul på, at partiet ikke er begejstret for ordningen.

Forstår utilfredse forældre
»Vi vil ikke selv bringe det op, men hvis regeringen kommer med et ønske om at kigge på ordningen igen, vil vi ikke stå på bagbenene og sige nej«, siger Dennis Flydtkjær.

»Ideen til madordningnen er ikke groet i vores have. Den var en del af et forlig, hvor man giver nogle ting og får nogle ting«, siger han.

LÆS OGSÅOprøret i Venstre mod madordningen vokser

Selv om det er flere år siden, politikerne vedtog at gennemføre ordningen, er der stadig heftig debat om den. Og Dennis Flydtkjær forstår godt, at mange forældre er utilfredse.

»Jeg tror, at mange er kede af, der er for lidt fleksibilitet i ordnignen. Man kunne vælge at gøre den frivillig eller supplere op med andre ting. Hvis et barn ikke kan lide tomater og æble, men godt kan lide gulerødder og pærer, ville det da være fornuftigt, at forældrene fik medindflydelse på, hvad barnet får serveret. Vi kan helt klart godt forstå den frustration, mange forældre har«, siger han.

DF venter på regeringen
Internt i Venstre er der splittelse om opbakningen til madordningen. Blandt andet kalder Folketingets formand, Thor Pedersen, i dag ordningen for »rendyrket socialisme«.

Social- og indenrigsminister Karen Ellemann (V) fastholder dog, at ordningen vil blive gennemført i sin nuværende form.

Derfor er Dansk Folkeparti nu afventende i forhold til, om regeringen skifter kurs.

LÆS OGSÅMinister står fast på udskældt madordning

»Det ser ud til, de selv er lidt splittet. Hvis de vil kigge på ordningen igen, vil vi gerne være med. Men hvis ikke, er vi et forsvarligt forligsparti, og så står vi ved aftalen«.

Også Socialdemokraterne og SF er imod regeringens madordning og ønsker en anden model.

Annonce
Annoncer

Mads Mikkelsen mistede mælet i Cannes

Den danske prisvinder var overvældet, da han pludselig stod på den store scene i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Politik
27. maj. KL. 18.34
Uenighed. Det har ifølge skatteministeren social balance at skaffe et provenu på tre milliarder fra kontanthjælp, dagpenge og førtidspension. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen

Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe