Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 19. jan. 2010 KL. 16.09

Naser: Frivillig burka undertrykker også

Den konservative burkamodstander Naser Khader afviser ikke, at nogle danske muslimer går frivilligt tildækket.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det kan godt være, at nogle danske, muslimske kvinder, går frivilligt tildækket af niqab eller burka.

Men det gør ikke dragterne mindre kvindeundertrykkende, mener den konservative integrationsordfører Naser Khader.

»Jeg vil ikke afvise, at nogle af dem har valgt det frivilligt«, siger han om dragten hos danske kvinder, som er konverteret til islam.

Tirsdag aften får Khader internationalt publikum, når han er på CNN for at diskutere islam i Europa.

LÆS ARTIKELKhader skal tale om burka på CNN

Tidligere tirsdag angreb statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) det menneskesyn, der ligger bag niqab. Han lægger op til forbud mod dragten i skolesystemet.

LÆS ARTIKELLøkke: Burkaen er ikke velkommen i skolen

En rapport fra Københavns Universitet skønner, at mellem 100 og 200 kvinder i Danmark bærer niqab eller den meget sjældne burka.

Khader fastholder, at en stor del af dem er tvunget til det.

»Nu siger man, at der er 200. Lad os sige, at 100 har valgt det frivilligt. Så er der 100, der ikke har valgt det frivilligt«, siger Khader.

»Jeg synes, at det er kvindeundertrykkende at rende rundt i niqab og burka. Hvis der ikke var noget kvindeundertrykkende over det, skulle der være lige så mange mænd som kvinder, der bærer det«, siger han.

Forbud er opgivet
Khader har måtte opgive et forslag om forbud mod niqab og burka, da det vil være i strid med grundloven.

»Men vi vil da ikke acceptere i et åbent samfund som det danske, at børn ikke kan se ansigtet på deres lærer. Og klienterne på et socialcenter har ret til at få et ansigt på deres sagsbehandler«, siger han.

LÆS LEDER Stop det ikke-eksisterende 'burkaproblem'

Khader er modstander af niqab, uanset hvem der går med det og af hvilken grund.

ritzau

Annonce
Annoncer

Mads Mikkelsen mistede mælet i Cannes

Den danske prisvinder var overvældet, da han pludselig stod på den store scene i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Politik
27. maj. KL. 18.34
Uenighed. Det har ifølge skatteministeren social balance at skaffe et provenu på tre milliarder fra kontanthjælp, dagpenge og førtidspension. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen

Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe