-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Venstre får vælgersmæk for uro
vælgersmæk. Vælgerne går til venstre, og Lars Løkke Rasmussens regering mister magten, hvis tendensen i dagens Megafon-måling holder til valgdagen. - Foto: THOMAS BORBERG (arkiv)
Venstre går markant tilbage i en ny meningsmåling, som Megafon har lavet for Politiken og TV 2.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Statsministerens parti går 1,7 procentpoint tilbage i forhold til den seneste måling, som blev lavet for en måned siden og ligger nu 3,9 procentpoint under valgresultatet fra 2007.
Venstres tilslutning i meningsmålingerne har ikke været lavere siden oktober 2008.
LÆS ARTIKEL Der er dødt løb i dansk politik
Politisk ordfører Peter Christensen mener, at det er den megen uro internt, som er årsagen til den dårlige måling.
»Der har været intern diskussion i Venstre om madpakkeordningen. Vælgerne vil have klare svar og løsninger frem for interne diskussioner, og det kan så ses i målingerne. Det gælder også de diskussioner, der har været med de konservative. Det gode er, at løsningen ligger lige for. Vi skal lade være med at diskutere på den måde med hinanden,« siger Peter Christensen, der dog ikke vil bede gruppefællerne om at rette ind.
»Det tror jeg ikke der er brug for. Målingen taler jo sit klare sprog«, siger han og understreger, at det er »langt fra tilfredsstillende«, at Venstre nu ligger næsten fire procentpoint under valgresultatet.
LÆS ARTIKELLøkke får voldsom kritik i betændt sag om privathospitaler
De seneste uger har Venstre og de konservative diskuteret en række sager. Blandt andet efterløn, nulvækst i den offentlige sektor, madpakkeordninger og burkaer.
Konservativ glæde over lille fremgang
Men de konservative mener ikke, at uenighederne har været et stort problem. De er derimod tilfredse med den lille fremgang på 0,5 procentpoint i forhold til for en måned siden.
»Jeg tror, det skyldes, at vi har været markante i vores ønske om at få reformer. Vi tror på, at vælgerne vil have svar på, hvordan vi løser de økonomiske problemer på længere sigt, og godt kan tåle at høre om mere ubehagelige tiltag«, siger politisk ordfører Henriette Kjær.
LÆS ARTIKEL Mogensen: S og SF lugter Løkkes blod
Hun er dog langt fra tilfreds med, at det nu for anden måned i træk er oppositionen, der står til at overtage magten, hvis der var valg i dag.
»Det skal laves om. Og det kan vi kun gøre ved at vise handlekraft og sørge for, at den økonomiske politik ikke fylder det hele. Vi skal også huske værdipolitikken«, siger hun.
Rød blok får 90 mandater
Målingen giver 85 mandater til VKO, mens S, R, SF og Enhedslisten tilsammen får 90 mandater.
Det vækker selvsagt stor tilfredshed i den røde lejr.
»Vi er meget tilfredse med, at det peger på et nyt flertal. Vi kan ikke undgå at lægge mærke til, hvor dårligt det går for Venstre for tiden, og jeg tror det hænger sammen med, at de har mistet grebet om den økonomiske politik. Først sagde de, at alt var godt og nu skal der indføres hestekur. Det harmonerer ikke for vælgerne«, siger socialdemokraternes politiske ordfører, Henrik Sass Larsen.
SF: Nu får vi belønningen
I SF er gruppeformand Ole Sohn tilfreds med, at Socialdemokraterne også bevæger sig frem i målingerne.
»Det er godt, at alle er med. Det betyder, at vi kan flytte vælgere hen over midten, hvilket er afgørende. Jeg tror, at vi nu ser belønningen for, at vælgerne kan se et alternativt til regeringen«, siger Ole Sohn.
De radikale får i målingen 4,5 pct. af stemmerne, Enhedslisten 2,6 procent, mens Dansk Folkeparti ligger til at få 14,6 pct. af stemmerne.
Se også
Mads Mikkelsen mistede mælet i Cannes
Den danske prisvinder var overvældet, da han pludselig stod på den store scene i Cannes.
'Borgen'-hold overrasket og lykkelige over pris
Lady Gaga opgiver koncert i Indonesien efter islamist-trusler
Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa
En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.
Superstjernen er for dårlig til OL
EtiopiskeHaile Gebrselassie er for langsom og kommer ikke med til OL i London.
Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen
Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.
AGK's nye stjerne scorede syv mål i CL-finalen
Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Økonomen: Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips