Annonce
Politik 1. feb. 2010 KL. 16.50

V: Politi skal undersøge lækagesag

Regeringsparti bakker op om SF's politianmeldelse af lækage-skandale. Forhåbentlig kan det skaffe ro, siger ordfører.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Venstre støtter nu en politiundersøgelse af den omstridte lækage af danske jægersoldaters hemmelige Irak-mission.

Forsvarsordfører, Karsten Nonbo, mener, at det er helt i orden, at SF's Jonas Dahl har meldt forsvaret til politiet.

En politiundersøgelse kan sikre, at sagens realiteter kommer frem i dagens lys, mener Nonbo.

»Det er kun godt, at der er indgivet en politianmeldelse. For det ligner med lidt underdrivelse en overtrædelse af straffeloven«, siger Karsten Nonbo.

Instruktør udpeger pressechef
Det er SF's medlem af forsvarsudvalget Jonas Dahl, der i sidste uge valgte at melde forsvaret til politiet for at have lækket hemmelige oplysninger om danske soldater til pressen.

LÆS MERESF politianmelder lækage i forsvaret

Det sker efter journalisten og filminstruktøren Christoffer Guldbrandsens påstand om, at forsvarsmister Søren Gades (V) personlige rådgiver, Jakob Winther, har videregivet fortrolige oplysninger om, at Jægerkorpset skulle på mission i Irak i 2007.

LÆS MEREGades pressechef stævner filminstruktør

Nu mener Karsten Nonbo, at debatten om sagen bør forstumme, indtil resultatet af politiets undersøgelse ligger fast.

»Det her er helt firkantet juristeri. Vi kan tale fra nu af, og mens efterforskningen står på, men det får vi ikke noget ud af«, siger Nonbo.

ritzau

Sagen om forsvarslækagen

Foto: Jægerkorpset
Foto: Jægerkorpset

I 2007 blev fortrolige oplysninger om jægersoldaternes udsendelse til Irak lækket til en journalist på TV 2.

Bagefter forsøgte toppen af forsvaret at bremse, at historien kom ud. De mente, at den kunne bringe danske soldaters liv i fare.

I januar 2010 oplyser filminstruktøren Christoffer Guldbrandsen, at han har en lydfil, der dokumenterer, at det var forsvarsminister Søren Gades pressechef, Jacob Winther, der stod bag lækagen.

Daværende forsvarsminister Søren Gade (V) ønskede ikke at igangsætte en egentlig undersøgelse af sagen. Men sagen undersøges nu af politiet, da SF har politianmeldt lækagen.

Foto: Jesper Stormly Hansen
Foto: Jesper Stormly Hansen

Christoffer Guldbrandsen er manden bag påstanden om, at det skulle være Søren Gades pressechef, Jacob Winther, der har lækket fortolige oplysninger til pressen.

Guldbrandsen har lavet flere politiske dokumentarfilm, blandt andet 'Fogh bag facaden' og 'Lykketoft finale'.

Guldbrandsen står også bag filmen 'Den hemmelige krig', der beskriver, hvordan danske soldater har udleveret afghanske fanger til amerikanske styrker i Afghanistan, der senere udsatte dem for tortur.

Efter lanceringen af filmen fik Guldbrandsen at mærke, hvor stor magt Jacob Winther har, da det lykkedes Winther at dreje debatten fra at handle om danske soldaters ansvar til at handle om Guldbrandsens og DR's troværdighed.

Guldbrandsen startede debatten om lækagen, da han i januar sagde til filmmagasinet Ekko, at det er Jacob Winther, der har lækket de fortrolige oplysninger til TV 2.

Det har fået Jacob Winther til at planlægge en injuriesag mod Guldbrandsen. Guldbrandsen siger, at han går sagen imøde med sindsro. Han har nemlig efter eget udsagn en lydoptagelse, der dokumenterer, at det ér Jacob Winther, der står bag lækagen.

Jacob Winther har været pressechef i Forvarsministeriet i 2004. Her har han navigeret i for eksempel sagen om Thomas Ratsachs bog 'Jæger - i krig med eliten', der endte med, at ministeriet nu selv bliver undersøgt at forsvarets auditører i forbindelse med, at forsvaret fremstillede en falsk arabisk oversættelse af bogen.

Tidligere har Jacob Winther håndteret polemikken om filmen' Den hemmelige krig', som blev sendt på DR. Filmens påstand var, at danske soldater har udleveret afghanske fanger til tortur hos amerikanske styrker i Afghanistan i 2002. Men det lykkedes Winther at få debatten til at handle om noget helt andet: nemlig om DR's troværdighed.

Filmen var instrueret af netop Christoffer Guldbrandsen, der står bag de aktuelle anklager om, at Jacob Winther skulle have lækket fortrolige oplysninger om en kommende jægermission i Irak.

Jacob Winther har meddelt, at han vil anlægge en injuriesag mod Christoffer Guldbrandsen på grund af beskyldningerne.

Winther er 40 år, opvokset i Silkeborg og har en uddannelse som bankrådgiver med sig i bagagen.

Foto: THOMAS SJØRUP (arkiv)
Foto: THOMAS SJØRUP (arkiv)

Det var TV 2's journalist Rasmus Tantholdt, der modtog oplysningen om, at Jægerkorpset skulle sendes til Irak.

TV 2's erfarne politiske journalist Kaare R. Skou siger, at oplysningen kom fra Forsvarsministeriet. Men TV-stationens nyhedschef, Michael Dyrby, hævder, at kun en håndfuld TV 2-medarbejdere ved, hvem kilden til oplysningen er, og at Kaare R. Skou ikke er en af dem.

Michael Dyrby beklager, at Kaare R. Skou vil afsløre hemmelige kilder, og TV 2 sender efterfølgende Kaare R. Skou på tvungen afspadsering.

9. februar meddeler DR, at at en medarbejder i DR Oplysning på eget initiativ har båndet og videregivet optagelser fra en telefonsamtale, som har relation til sagen om den mulige lækage i Forsvarsministeriet.

Optagelsen er angiveligt identisk med den lydoptagelse som ifølge Christoffer Guldbrandsens advokat »utvetydigt dokumenterer«, at forsvarsminister Søren Gades pressechef, Jacob Winther, er ophavsmand til lækket om udstationeringen af jægersoldater i Irak i 2007.

Annonce
Annoncer

Mads Mikkelsen mistede mælet i Cannes

Den danske prisvinder var overvældet, da han pludselig stod på den store scene i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Politik
27. maj. KL. 18.34
Uenighed. Det har ifølge skatteministeren social balance at skaffe et provenu på tre milliarder fra kontanthjælp, dagpenge og førtidspension. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen

Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.

Annoncer

Seneste nyt Jægersagen

Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe