-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Danskerne giver Løkke heftige smæk
Taberkurs. Danskerne vender tommelen nedad, når det gælder Løkkes vinderchancer ved næste valg. - Foto: Thomas Borberg
Selv konservative vælgere tror ikke på, at statsministeren vinder næste valg.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Oven i udsigten til rødt flertal og den hidtil dårligste vælgerbedømmelse af hans præstationer som statsminister, må Lars Løkke Rasmussen (V) fra sit feriehotel på Tenerife indkassere en nådesløs hård dom fra befolkningen:
Hele 68 pct. af danskerne tror ikke på, at statsministeren er i stand til at hive en valgsejr hjem ved næste valg, skriver Børsen.
Tilmed er der både hos de konservative og Dansk Folkeparti en overvægt af vælgere, der tror, at statsministeren står til at måtte forlade jobbet.
MENINGSMÅLERENSådan ligger partierne
Det viser en meningsmåling, som Greens har gennemført for dagbladet Børsen i denne uge på baggrund af 1.241 telefoniske svar.
Splid gavner aldrig
Blandt Venstres egne vælgere tror 47 pct. på en Løkke-sejr, mens 41 pct. svarer nej.
I partiets bagland mener man, at dårligt håndterede sager om madpakker, overbetalte privathospitaler og indbyrdes uenighed i regeringen om bl.a. burkaer og behov for reformer har kostet troværdighed:
»Når ikke regeringen siger det samme, er det jo med til at tegne et billede af en ledelse i splid. Det gavner aldrig. Derfor er det så kolossalt vigtigt, at man i de to partier præciserer, at når man ikke siger det samme, så går det ud over begge«, siger Carl Holst (V), formand for Region Syddanmark og ven af statsministeren.
Han er overbevist om, at det nok skal lykkes at få øget tilslutningen, men advarer regeringens lillebror:
»Som konservativ regeringspartner skal man ikke tro, at man den ene dag kan tale som konservativ og den næste dag som en del af regeringen. Og at man som Venstre-partner ikke den ene dag siger ét og den næste dag noget andet. Der er kun er én vej frem til næste valg: Sammenhold og sammenhæng i den måde man kører og kommunikerer politik på«.
nyheder@pol.dk
Se også
Mads Mikkelsen mistede mælet i Cannes
Den danske prisvinder var overvældet, da han pludselig stod på den store scene i Cannes.
'Borgen'-hold overrasket og lykkelige over pris
Lady Gaga opgiver koncert i Indonesien efter islamist-trusler
Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa
En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.
Superstjernen er for dårlig til OL
EtiopiskeHaile Gebrselassie er for langsom og kommer ikke med til OL i London.
Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen
Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.
AGK's nye stjerne scorede syv mål i CL-finalen
Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Økonomen: Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips