Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 7. feb. 2010 KL. 23.46

Gallup: Lars Løkkes nedtur fortsætter

Statsministeren er ikke længere danskernes foretrukne til at lede landet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Kort efter statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) er vendt hjem til Græsted fra ferie på Tenerife bekræfter endnu en meningsmåling, at han ikke længere er danskernes foretrukne til at lede landet.

I en ny måling, som Gallup har foretaget for Berlingske Tidende, er der nu dødt løb mellem Løkke og Socialdemokraternes Helle Thorning-Schmidt. 37 procent af vælgerne peger på Lars Løkke Rasmussen som den bedste regeringsleder, mens 38 procent af danskerne vurderer, at Socialdemokraternes formand er bedst kvalificeret til at sidde for bordenden i Statsministeriet.

LÆS ARTIKELPolitisk kommentator: Det hele ramler for Løkke

Lars Løkke Rasmussens dalende popularitet kommer efter flere uger med intern uro i regeringen, elendige meningsmålinger og senest kritik fra anonyme ministre af Løkke Rasmussens dagsform.

LÆS ARTIKELV-topfolk tvivler på Løkkes evner

Ifølge professor Søren Risbjerg Thomsen fra Aarhus Universitet har VK-regeringen sjældent stået i en værre krise. Han peger på, at Løkkes forgænger, Anders Fogh Rasmussen, altid lå foran sine modstandere i spørgsmålet om lederevner.

»Spørgsmålet er, om VKO-æraen er ved at være forbi«, siger han til Berlingske Tidende.

Tidligere har en måling foretaget af Greens for Børsen vist, at 68 procent af danskerne ikke tror, at Løkke vinder næste valg. Selv blandt DF- og K-vælgere tror flertallet, at Løkke taber valget.

ritzau

Annonce
Annoncer

Mads Mikkelsen mistede mælet i Cannes

Den danske prisvinder var overvældet, da han pludselig stod på den store scene i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Politik
27. maj. KL. 18.34
Uenighed. Det har ifølge skatteministeren social balance at skaffe et provenu på tre milliarder fra kontanthjælp, dagpenge og førtidspension. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen

Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe