Annonce
Annonce
Annonce
Politik 23. feb. 2010 KL. 12.48

Kristian Jensen: Det er ikke en degradering

Den tidligere skatteminister vil hanke op i Venstres folketingsgruppe.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

På en dag, hvor det vrimler med nye ministernavne, har det blandt politiske kommentatorer og kendere vakt undren, at Venstres næstformand, Kristian Jensen, mister sin ministerpost i Skatteministeriet.

Kristian Jensen skal i stedet være gruppeformand for Venstres folketingsgruppe. Og det er ikke en degradering, fastslår han selv og hans chef, statsminister Lars Løkke Rasmussen.

LÆS OGSÅLøkke: Tiden var kommet til et skifte

»Jeg ville ikke være trådt af i dag, hvis jeg hellere ville være fortsat som minister«, siger Kristian Jensen på vej til første gruppemøde efter rokaden, hvor Venstres folketingsmedlemmer formelt skal vælge ham som deres formand.

»Der er en stor udfordring i at få lavet en mere dynamisk gruppe, som er mere politikskabende og idéformulerende. Vi har en enormt talentfuld folketingsgruppe, men vi kan godt få endnu mere ud af den, end vi har gjort hidtil. Det er en fejlopfattelse, hvis man tror, at nu skal jeg bare tilbage til folketingsgruppen. Det er en udfordring, som er større end rigtig mange ministerposter, at siddde som formand for Venstres folketingsgruppe«, siger Kristian Jensen.

Træt af tal
Den tidligere bankassistent har været skatteminister siden 2004. Men med tiden er det smalle skatteområde begyndt at føles lige lovlig stramt, synes Kristian Jensen. Nu glæder han sig til at kunne udfolde sig på den bredere politiske bane.

»Som gruppeformand kan jeg lave en bredere politikformulering, end jeg har kunnet som resortminister. Selv om der i dette fantastiske land er skat i mange ting, så er man som skatteminister alligevel mere fokuseret ind på ét område, end man er som gruppeformand, hvor man bredt skal dække alle områder«, siger Kristian Jensen.

Har du savnet at formulere politik mere bredt?

»Jeg har haft den oplevelse, at når jeg kommer ud og taler om kulturpolitik eller socialpolitik, har folk sagt: 'Gud, ved du også noget om det?'. Men jeg er ikke blevet politiker for at snakke om skat og afskrivning, men for at være politiker bredt. Det får jeg lov til at være som gruppeformand«.

Ikke bekymret for næste valg
Som gruppeformand skal Kristian Jensen blandt andet arbejde tæt sammen med Venstres politiske ordfører Peter Christensen om at gøre partiet klart til næste folketingsvalg, der senest skal komme i efteråret 2011.

Tror I, I får problemer med at vinde næste valg, siden I nu fokuserer så meget på det?

»Nej, det tror jeg ikke. Jeg tror, den ommøblering af regeringen, der kommer nu, og den styrkelse, der kommer på Christiansborg for Venstre, vil være med til at sikre, at vi vinder næste folketingsvalg«, siger Kristian Jensen.

Stærkere bånd mellem ledelse og gruppe
Med Venstres formand placeret i Statsministeriet og partiets næstformand som formand for gruppen er forventningen, at der vil komme tættere bånd mellem ledelsen og de menige medlemmer. Her spiller Kristian Jensen en vigtig rolle, siger statsministeren.

»Vi har brug for en stærkt gruppe frem mod næste folketingsvalg. Jeg betragter Kristians placering som gruppeformand som en forfremmelse«, siger Lars Løkke Rasmussen, og den politiske ordfører, Peter Christensen, glæder sig også til det nye samarbejde.

»At være gruppeformand for største gruppe på Christiansborg kan aldrig være en degradering. Jeg ser virkelig frem til at arbejde sammen med Kristian, og vi får en rigtig stærk folketingsgruppe«, siger Peter Christensen, inden Venstres gruppemøde begynder og Kristian Jensen bliver klappet ind af døren, hvor han mødes med knus fra flere gruppemedlemmer.