Annonce
Politik 27. feb. 2010 KL. 20.20

Læserne slagter Løkkes spareplan

Politiken.dk's læsere kalder Løkkes spareplan »Farvelfærdspakken«, »Uløkkepakken«, »rundt om grøden-pakken«.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Kært barn har mange navne.

Men den navngivning, som politiken.dk's læsere har udsat regeringens nylancerede økonomiske plan for, er ikke just et udtryk for kærlighed.

Stort set alle de foreløbigt 60 politiken.dk-læsere, der mener, at 'konvergensprogrammet' bør hedde noget andet, udtrykker stor utilfreds med regeringens spareplan.

»Farvelfærdspakken«, »Uløkkepakken«, »rundt om grøden-pakken«, »dummepakken« og »kold-tis-i-bukserne-planen«, er blot få af mange læseres bud på alternativer til navngivningen af 'konvergenspakken', som regeringen kalder den økonomiske spareplan.

LÆS OGSÅRegeringen har givet Danmark 'isvinterpakken'

EU-landene skal opfylde en række såkaldte konversenskrav for at kunne være med i EU-samarbejdet. Det er disse krav, der er baggrunden for spareplanens kavn, 'konvergensprogrammet'.

»Borgerlig uduelighed er tydelig«

SEHvad skal regeringens spareplan kaldes?

»Med 'Brian Igen og Igen' og 'Lars Ulykke' i spidsen og deres mange inkompetente følger skal det nok lykkes helt at afskaffe det danske velfærdssamfund. Pakken kunne derfor også kaldes Farvelfærdspakken. Lars Uløkke og Co. overtog i 2009 et Danmark med en sund økonomi. I dag står vi tilbage med et Danmark i dyb krise. Borgerlig uduelighed er tydelig«, lyder det fra Christian Jakobsen i Køge.

J. Yaranova fra Århus er enig i, at Lars Løkke Rasmussen er ved at ødelægge det danske velfærdssystem:

»Jeg synes 'Selvmordspakken' er meget passende. ikke alene ødelægger regeringen sin egen fremtid, men den dræber også den danske velfærd«, skriver hun.

Reagan-planen
Flere af læserne bakker om forslaget fra Enhedslistens politiske ordfører Johanne Schmidt-Nielsen, der synes, at pakken bør opkaldes efter den tidligere amerikanske præsident Ronald Reagan, fordi regeringen gentager den politik, som Reagan førte.

»Først giver de skattelettelser, som primært bliver givet til overdanmark. Og når man så har lænset statskassen, skærer man ned på sundhed, uddannelse og ældreomsorg, siger Johanne Schmidt-Nielsen til politiken.dk.

»(...) Reagan-pakken er godt, er han ikke også et idol i Venstre?«, skriver 'a monrath' fra Mols, og bakkes op af Peter Olsen Rude:

»Johanne har ret! Reaganpakken er, hvad det er«, skriver han.

»Danmark er næsten fallit«
Udenlandsdanskeren M Lynge bakker dog op om regeringens skattelettelser, men ser sort på Danmarks fremtid.

»Medmindre der gøres noget drastisk, så ender Danmark i statsbankerot. Underskuddet er på 17.000 pr. danskere. Se realiteterne i øjnene. Danmark er næsten fallit«, skriver M. Lynge.

Annonce
Annoncer

Mads Mikkelsen mistede mælet i Cannes

Den danske prisvinder var overvældet, da han pludselig stod på den store scene i Cannes.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Politik
27. maj. KL. 18.34
Uenighed. Det har ifølge skatteministeren social balance at skaffe et provenu på tre milliarder fra kontanthjælp, dagpenge og førtidspension. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen

Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Meningsmåleren


Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe