-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Venstre-ministre stemmer mod eget homo-forslag
Skifte. Gitte Lillelund Bech er gået fra at være menig folketingsmedlem til forsvarsminister - og det får konsekvenser for de homoseksuelle. Her overtager hun ministeriet fra Søren Gade. - Foto: Martin Lehmann
Regeringen siger nej til adoption for homoseksuelle. To af de nuværende ministre stemte ellers for forslaget.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Nej. Så prompte lyder svaret, når justitsminister Lars Barfoed (K) og den øvrige regering stemmer om hvorvidt homoseksuelle skal have samme adoptionsrettigheder som heteroseksuelle.
Lovforslaget skal 1. behandles i Folketingssalen på tirsdag, og det bliver en helt usædvanlig omgang, fordi regeringen stemmer imod sit eget forslag, skriver DR Nyheder.
Det var et flertal udenom regeringen, som sidste år tvang justitsministeren til at fremsætte et egentligt lovforslag om adoptionsloven. Ved afstemningen sidste år valgte Venstre at stille folketingsmelemmerne frit, som det tit sker i etiske debatter.
LÆS MEREUenighed i Venstre sikrer homoseksuelle adoption
Seks Venstre-folk stemte mod regeringen og sikrede flertallet, men siden er Gitte Lillelund Bech og Karen Ellemann selv blevet ministre. De siger begge, at de nu stemmer imod loven.
Uvished om frihed
Oveni er det uklart, om Venstres medlemmer overhovedet får lov at stemme frit ved den kommende lovbehandling.
Venstres gruppeformand Kristian Jensen afviser at svare på spørgsmålet i dag - men stemmer alle Venstre-medlemmerne sammen med regeringen, vil lovændringen ikke kunne samle flertal.
KRONIKAdoption - et nødvendigt onde?
Justitsminister Lars Barfoed indrømmer, at det er en mærkværdig situation at fremsætte et lovforslag, som man vil stemme imod, men han understreger, at regeringen står fast ved et nej til lovforslaget.
»Jeg synes, at børn som udgangspunkt har krav på en mor og en far«, siger Lars Barfoed og fortsætter.
»Desuden mener jeg, det er et slag i luften, fordi vi ikke vil få adtoptivbørn til de homoseksuelle par i Danmark, fordi de lande typisk ikke vil sende børn til par, som er homoseksuelle. Sådan er det bare, og derfor tror jeg, det vil skabe nogle forventninger, som vi ikke kan indfri«.
Bekymring hos homoseksuelle
Hos Landsforeningen for Bøsser og Lesbiske frygter man, at lovforslaget skrider på grund af de politiske rokader i den nærmeste tid.
»Det er en vanskelig politisk situation, og det var et meget snævert flertal, der indførte beslutningsforslaget sidste år. Nu får vi at se, om det kan lade sig gøre at bevare det flertal. Jeg kan godt være bekymret for, at flertallet er skredet«, siger talsmand for Landsforeningen for Bøsser og Lesbiske, Søren Laursen.
LÆS OGSÅDanskerne siger ja til homoseksuelle vielse
Han forklarer, at signalværdien i lovforslaget, om homoseksuelles ret til adoption er stor, fordi det i bund og grund handler om forskelsbehandling.
»Vi skal ikke i dansk lovgivning have forskelsbehandlig på homoseksuelle og heteroseksuelle. Der findes så mange børnefamilier i Danmark, hvor forældrene er bøser, lesbiske, biseksuelle eller transpersoner. Med denne lovgivning sender man et signal om, at denne her slags familier faktisk ikke er lige så gode som alle andre«, mener Søren Laursen.
»Vi er allesammen borgere i det her samfund, og vi er alle lige for loven«, siger han.
nyheder@pol.dk
Se også
Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig
Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.
'Borgen'-hold overrasket og lykkelige over pris
Lady Gaga opgiver koncert i Indonesien efter islamist-trusler
Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa
En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.
Superstjernen er for dårlig til OL
EtiopiskeHaile Gebrselassie er for langsom og kommer ikke med til OL i London.
Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen
Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.
AGK's nye stjerne scorede syv mål i CL-finalen
Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Økonomen: Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips