Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 15. mar. 2010 KL. 20.17

Venstre: Udlændingeaftalen er intelligent

En intelligent måde at videreføre den faste og fair udlændingepolitik, kalder Venstre udlængdingeaftale.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Venstres integrationsordfører, Karsten Lauritzen, kalder den aftale, som er indgået mellem regeringspartierne og Dansk Folkeparti, for intelligent.

Blandt andet indeholder den et pointsystem, der dikterer, om udlændinge skal have permanent opholdstilladelse i Danmark

»Det er et udtryk for, at vi viderefører den faste og fair udlændingepolitik, men på en mere intelligent måde«, siger integrationsordføreren.

Pointsystem i Canada
Pointsystemet bliver indført, efter at man allerede har erfaringer med det i Canada. Ifølge Karsten Lauritzen vil udlændinge få point efter, hvordan de klarer sig på arbejdsmarkedet, deres sprogkundskaber samt deres evne til at involvere sig i det danske foreningsliv.

»Det er ikke blevet nemmere at få permanent opholdstilladelse, men det er blevet muligt at få den hurtigere for de udlændinge, der lever op til de krav, vi stiller«, siger han.

Det ny system indebærer, at det er muligt at opnå en permanent opholdstilladelse allerede efter fire år, hvor udlændinge i dag skal opholde sig syv år i Danmark.

Stramninger og lettelser
Aftalen indebærer dog også en række stramninger. I dag må ægtefæller ikke have modtaget bistand i et år inden familiesammenføring. Fremover må de ikke have modtaget hjælp i tre år, lyder én blandt flere stramninger.

Samtidig ændrer aftalen på reglerne for flygtninge, der rejser tilbage til det land, de er flygtet fra. Hvis de fremover rejser hjem uden først at have fået tilladelse, kan de få inddraget deres opholdstilladelse i 10 år.

Venstres integrationsordfører mener dog ikke, at aftalen er et udtryk for en markant strammere kurs på området.

»Det er en god cocktail af stramninger for de udlændinge, der forbryder mod reglerne i samfundet og reglerne for opholdstilladelse, og en lettelse for de udlændinge, der bidrager aktivt til det danske samfund«, siger Karsten Lauritzen.

ritzau

Annonce
Annoncer
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Politik
27. maj. KL. 18.34
Uenighed. Det har ifølge skatteministeren social balance at skaffe et provenu på tre milliarder fra kontanthjælp, dagpenge og førtidspension. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen

Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe