-
ARABISK KVINDE: Hvorfor hader mændene os?
-
16.-27. maj 2012: Filmfestival i Cannes - følg med her
-
AD: Her er den blinde passager, du ikke vil have med hjem fra rejsen
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Opposition: Regeringen vil lave en massakre
SPAREPLAN. Regringens økonomiske plan er urealistisk, mener SF's Ole Sohn. - Foto: JENS DRESLING (arkiv)
SF og R følger Nationalbanken og skyder finansministerens spareplan ned.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:De nye beregninger fra Nationalbanken udstiller regeringen manglende økonomiske realitetssans.
Det mener oppositionen, der skyder med skarpt efter nye tal, der viser at regeringen risikerer at skulle spare 34 milliarder kroner og ikke kun 13 for at få nulvækst i det offentlige forbrug.
Går det med det offentlige forbrug, som det i gennemsnit har gjort de sidste ti år, er det alt for optimistisk, at regeringen har værdisat nulvæksten i det offentlige forbrug i årene 2011, 2012 og 2013 til kun 13 milliarder kroner. Sådan lyder vurderingen fra Nationalbanken.
LÆS ARTIKELNationalbanken skyder regeringens spareplan ned
Finansordfører i SF, Ole Sohn, er rystet over meldingen.
»Nationalbankens vurdering viser, hvor urealistisk regeringens nulvækst-plan er. Det vil blive en massakre på landets skoler, plejehjem og børnehaver, hvis regeringen gennemfører sin plan«, siger han.
»Jeg mener, regeringen skylder os en forklaring på, hvem det er, der skal rammes. Er det de ældre? De handikappede? Skolebørnene? Hvem? Jeg mener, det ville klæde regeringen at give danskerne et klart svar«.
Den gale krisemedicin
Ole Sohn betegner regeringens varslede offentlige besparelser som »den helt gale krisemedicin« og opfordrer til at udskyde lettelsen af topskattegrænsen samt indkøbet af eksempelvis kampfly.
Han får opbakning fra de radikales finansordfører, Morten Østergaard.
»Nationalbankdirektøren stiller sig nu op i rækken af økonomer, som alle siger, at regeringens spareplan er fuldstændig urealistisk. Man kan ikke spare sig ud af de her problemer, og den eneste farbare vej ud af krisen er reformer«, siger han.
LÆS OGSÅClaus Hjort fastholder: Ingen nedskæringer i det offentlige
Især regeringens opfattelse af nulvækst bekymrer Morten Østergaard.
»Regeringen mener, at en realvækst på nul - altså nulvækst - er ligesom at trykke på en pauseknap. Men i virkeligheden betyder det relle besparelser i det offentlige, hvor ældreplejen bliver ringere, og skoleklasserne bliver større«.
Venstres finanspolitiske ordfører, Jacob Jensen, er imidlertid forundret over, at oppositionen harcelerer over Nationalbankens beregninger, når de ikke selv har fremlagt et bud på den økonomiske politik.
»Det er pudsigt, at vi skal høre på den kritik fra en opposition, der ikke selv har nogen økonomisk spareplan. Hvor er deres egne beregninger? Hvor er deres plan?«, spørger Jacob Jensen.
Se også
Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig
Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.
'Borgen'-hold overrasket og lykkelige over pris
Lady Gaga opgiver koncert i Indonesien efter islamist-trusler
Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa
En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.
Superstjernen er for dårlig til OL
EtiopiskeHaile Gebrselassie er for langsom og kommer ikke med til OL i London.
Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen
Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.
AGK's nye stjerne scorede syv mål i CL-finalen
Melodigrandprix-veteraner: Derfor er Sverige bedre
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«
24. maj. KL. 11.41 TV »Thorning er splittet mellem rød og blå«
23. maj. KL. 15.17 TV Thorning: Ja, vi skal arbejde mere
22. maj. KL. 12.52 TV »Skrækscenariet er at udstille en splittet fagbevægelse«
18. maj. KL. 16.44 TV Knappenål støjer på Borgen efter helligdag
Økonomen: Lad konfirmanderne råde over pengegaverne
Gedekølle med citron og persille
maj
maj
maj
maj
Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips