Annonce
Annonce
Annonce
Politik 20. apr. 2010 KL. 03.00

Venstres folketingsgruppe udfordrer Løkke på efterløn

60-årige skal ikke hygge på efterløn, mener folketingsmedlemmer, der giver statsministeren nye problemer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Efterlønnen skal ændres efter næste valg, så færre danskere i fremtiden får gavn af ordningen. Det mener en stor del af Venstres folketingsgruppe, som dermed går stik imod statsminister Lars Løkke Rasmussens (V) løfte om ikke at røre ved efterlønnen.

Det er derimod helt nødvendigt, hvis dansk økonomi skal hænge sammen på længere sigt, siger en række af Venstres medlemmer til Politiken.

LÆS ARTIKEL:Venstres bagland vil forringe efterlønnen

»Jeg er parat til at diskutere efterlønnen, og det tror jeg reelt, at alle er«, siger tidligere videnskabsminister Helge Sander, og meldingen er den samme fra Preben Rudiengaard:

»Hvis du er vital og aktiv og har nået 60-års alderen, er tiden løbet fra, at man bare går og hygger sig på golfbanen. Så hænger efterlønnen ikke sammen«, siger han.

Flere vil af med efterløn
Politiken har talt med 28 af Venstres 48 folketingsmedlemmer. 10 af dem mener, at efterlønnen skal ændres efter et valg, mens 9 ikke ønsker ændringer. 9 ønsker ikke at kommentere sagen.

»Hvis det stod til mig, så var efterlønnen allerede afskaffet. Vi har simpelthen ikke råd til som samfund, at gode, raske folk går på pension som 60-årig«, siger et V-medlem.

LÆS ARTIKEL:V-borgmestre kræver opgør om efterløn

Venstres politiske ordfører, Peter Christensen, er dybt uenig med de gruppefæller, der mener, at efterlønnen skal ændres.

»Vi, der gerne vil blive i politik, er optaget af, at borgerne kan regne med de aftaler, vi har indgået – også efter et valg«, siger han, med henvisning til at et bredt flertal i Folketinget har fastslået, at efterlønsalderen stiger fra 60 til 62 år fra 2019-2022.

Foreslår visitation
Men en række medlemmer mener altså ikke, at den aftale er vidtgående nok. Nogle foreslår blandt andet, at man skal visiteres til efterløn, på samme måde som man visiteres til førtidspension.

På et pressemøde i dag vil regeringen efter to dages regeringsseminar fremlægge nye økonomiske initiativer, der skal genoprette dansk økonomi.

Lars Løkke Rasmussen har bedt alle sine ministre om at finde og fremlægge sparemuligheder på hver sine ministerområder.