Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 22. apr. 2010 KL. 19.26

Radikale: Kommuner kan slippe for at spare

Afskaf efterlønnen, og kommunerne kan slippe for stramme sparekrav, opfordrer R.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Landets kommuner står over for massive sparekrav, der truer med at forringe den offentlige service.

Men der kunne let findes en anden løsning på de økonomiske problemer.

Det siger de radikale, efter at regeringen har annonceret, at kommunerne skal spare 4 milliarder kroner frem til 2013.

Ifølge beregninger, de radikale har fået foretaget, vil en reform af efterlønnen kunne hente 4,3 milliarder kroner til statskassen. Og dermed ville kommunerne slippe for de voldsomme besparelser, de står over for.

»En udfasning af efterlønnen ville kunne erstatte alle de dramatiske nedskæringer i skole- og daginstitutioner og på ældreområdet, som regeringen varsler med sparekravet«, siger den radikale finansordfører, Morten Østergaard.

Kommuner får bank for høj service
Finansministeriet har udarbejdet en rangliste over, hvor mange penge de enkelte kommuner bruger på blandt andet folkeskoler og ældrepleje. Og finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) opfordrer de kommuner, der bruger flere penge end gennemsnittet, til at lade sig inspirere til, hvordan de kan indrette sig billigere.

LÆS OGSÅ Kæmpe prisforskelle i kommuner

Hvis de dyre kommuner bringer deres udgidfter ned til gennemsnittet, kan der hentes 6 milliarder om året, siger finansministeren. Men en sådan barbering vil medføre masser af serviceforringelser, siger Morten Østergaard.

»Claus Hjort tror, man med et penselstrøg kan finde 6 milliarder i kommunerne. Men hvis man tager hans tal alvorligt, giver det nogle dramatiske nedskæringer i nogle af de kommuner, der har prioriteret at have en høj service over for ældre, børn og skoleelever«, siger den radikale ordfører.

Venter massakre i kommunerne
For eksempel bruger Albertslund Kommune cirka 15.000 kroner mere om året per barn i pasningstilbud eller folkeskole end gennemsnittet af kommuner.

»Skulle de ned på gennemsnittet af udgifter, ville det være en ren massakre for børnene i Albertslund«, siger Morten Østergaard.

»Omvendt vil de kommuner, der ikke har haft råd til høje serviceudgifter, få det endnu sværere, når de skal spare«.

Venstre skyder ansvaret fra sig
De radikale har længe - og forholdsvis alene på Christiansborg - efterspurgt en reform af efterlønnen. Og sparekravene viser ifølge Østergaard endnu engang behovet for den.

»Selvfølgelig kan vi bede kommunerne om at effektivisere og spare. Men det kan vi også selv på Christiansborg. Claus Hjort har bare besluttet sig for at skyde regningen videre til kommunerne«, siger Morten Østergaard.

LÆS OGSÅDF vil lette kommuner for Løkkes sparekrav

Regeringens udspil, som Lars Løkke Rasmussen (V) og Lene Espersen (K) fremlagde i tirsdags, betyder, at hver kommune gennemsnitligt skal spare 40 millioner kroner frem til 2013, og at op til 8.000 job nedlægges i kommunerne.

Annonce
Annoncer
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Politik
27. maj. KL. 18.34
Uenighed. Det har ifølge skatteministeren social balance at skaffe et provenu på tre milliarder fra kontanthjælp, dagpenge og førtidspension. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen

Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe