Annonce
Politik 4. maj. 2010 KL. 14.22

Homoseksuelle får lov til at adoptere

Fem medlemmer af Venstre bryder med partiet og sikrer flertal for, at homoseksuelle får lov til at adoptere.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Nu kan homoseksuelle par, der lever i registreret partnerskab, adoptere på lige fod med heteroseksuelle.

Fem medlemmer af Venstres folketingsgruppe valgte således at bryde med partiet og VK-regeringen, da Folketinget i dag stemte for lovforslaget om at give de homoseksuelle ligestillingen.

LÆS OGSÅVenstre-ministre stemmer mod eget homo-forslag

Forslaget er blevet til på baggrund af et beslutningsforslag fremsat af Liberal Alliances politiske ordfører, Simon Emil Ammitzbøll.

»Jeg er utrolig glad for, at vi nu er et skridt nærmere mod lige rettigheder mellem homoseksuelle og heteroseksuelle«, siger Simon Emil Ammitzbøll.

»Homoseksuelle par kan blive lige så gode forældre som heteroseksuelle - at være en god forælder handler hverken om seksualitet, religion eller økonomi, men om at give kærlighed og vise omsorg for sine børn«, siger han.

Regeringstop imod
Både statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og justitsminister Lars Barfoed (K) har ellers givet udtryk for, at adoption for homoseksuelle ikke er regeringens politik.

Men for et år siden tvang et flertal i Folketinget regeringen til at fremsætte forslaget.

Ligesom dengang leverede medlemmer af Venstres folketingsgruppe, som var fritstillede ved afstemningen, de afgørende stemmer:

Karsten Lauritzen, Sophie Løhde, Troels Christensen, Malou Aamund og Mads Rørvig gik således sammen med oppositionen og Fokus' Christian H. Hansen om at levere de afgørende stemmer, da der skulle stemmes i folketingssalen.

ritzau

Annonce
Annoncer
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Politik
27. maj. KL. 18.34
Uenighed. Det har ifølge skatteministeren social balance at skaffe et provenu på tre milliarder fra kontanthjælp, dagpenge og førtidspension. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skatteminister: Vi tager ikke penge fra nogen

Skatteministeren opfordrer til konstruktive forhandlinger om skattereform.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Seneste TV Politik

02:14

25. maj. KL. 09.43 TV »Man kan tabe valg på at pille ved boligskatten«

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe