Annonce
Politik 24. jan. 2012 KL. 13.44

Pernille Vigsø Bagge: »Jeg er for dum, og det har jeg lært af«

SF's Pernille Vigsø Bagge erkender, at hun opførte sig dumt, da hun foreslog et nyt navn til Kirkeministeriet.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

I går måtte hun på tilbagetog med sine udtalelser om, at Kirkeministeriet i stedet skulle hedde Ministeriet for Livsanskuelser, efter forslaget kom i massiv politisk modvind, også blandt de øvrige partier i regeringen.

Jeg er holdt op med at komme med forslag, for jeg kan godt fornemme, at det er noget, folk har stærke følelser omkring

Pernille Vigsø Bagge (SF)

I dag fortæller SF's gruppeformand og kirkeordfører, Pernille Vigsø Bagge, at hun fortryder navnelegen, og at hun ikke mener, TV 2, der bragte indslaget om navneændringen i Nyhederne søndag aften, har formidlet hendes udtalelser fair.

»Jeg synes, det er en ret fjollet historie. Mit udspil handlede om den udvikling, vi skal have på kirkeområdet, som også gerne skal indbefatte andre trosretninger. Vi vil gerne have dem samlet under én lovgivning, så det bliver klart, hvad trossamfundenes rettigheder og pligter er«, siger Pernille Vigsø Bagge.

Ikke et ord om nye navne
Men du mener ikke længere, at man også skal ændre navnet på ministeriet?

»Nej, det er jo derfor, historien er fjollet. SF's folketingsgruppe har aldrig nogensinde begivet sig af med at sidde og foreslå navne på ministerier. Jeg fortryder selvfølgelig, at jeg legede med på TV 2-journalistens navneleg, for det var det, der blev historien - ikke substansen. Det har jeg lært noget af. Det er da for dumt«.

LÆS OGSÅSF vil omdøbe Kirkeministeriet for at rumme alle trosretninger

Hvad synes du i dag, at sådan et ministerium skal hedde?

»Det vil jeg lade være helt op til statsministeren. Jeg er holdt op med at komme med forslag, for jeg kan godt fornemme, at det er noget, folk har stærke følelser omkring«.

Har trukket udtalelser tilbage før
Pernille Vigsø Bagge har været SF's gruppeformand siden sidste folketingsvalg i september. Her blev hun udnævnt til posten, selv om hun dagen efter regeringsdannelsen udtrykte sin højlydte utilfredshed med det nye regeringsgrundlag på Facebook.

Bagge kaldte S-R-SF-regeringens politik »et FLOP« og truede med at melde sig ud af partiet. En melding, hun siden måtte beklage og trække tilbage.

Jeg fortryder selvfølgelig, at jeg legede med på TV 2-journalistens navneleg, for det var det, der blev historien - ikke substansen

Pernille Vigsø Bagge (SF)

Det der med, at du skifter mening, når dine udtalelser vækker reaktioner og møder modstand - hvorfor gør du det?

»Jeg skifter ikke mening. Jeg har aldrig lavet et udspil, der handler om navnet på Kirkeministeriet«.

Står fast ved kirkeudspil
Men du har skrevet alternative navne med sprittus på et stykke papir og vist det frem på tv. Det er vel også en slags udspil.

»Jeg har sagt, at det kunne hedde Ministeriet for religion. Eller at det kunne hedde Ministeriet for Religiøse Anliggender. Eller Ministeriet for Tro og Livsanskuelser. Men det er ikke det samme som, at mit udspil handler om navnet på Kirkeministeriet«.

LÆS OGSÅVenstre og konservative korser sig over navneændring

Du er SF's gruppeformand og skal tegne partiets politik. Alligevel må du nogle gange ud dagen efter og trække dine udtalelser tilbage. Hvordan skal man kunne regne med, at du fremover kan tegne SF's linje?

»Vi står ved vores udspil om kirken, som jeg præsenterede for journalisten, og det holder vi fast i. Men som sagt har SF aldrig beskæftiget sig med, hvad ministerier skal hedde«.

Er ny på posten
Men når der ikke er opbakning i partiet, er det så ikke lidt skævt, at du beskæftiger dig med Kirkeministeriets navn på partets vegne?

»Jeg er kirkeordfører, og vi har altså også frie rammer til at udtale os om ting, som man normalt ikke beskæftiger sig med på gruppemøder«.

LÆS OGSÅKommentatorer: SF's gruppeformand er en amatør

Nu siger kommentatorerne, at du opfører dig amatøragtigt, og at du skader din egen og partiets troværdigehed. Hvad mener du selv om det?

»Jeg har kun været gruppeformand for partiet i fire måneder, så ja, på den måde er jeg da amatør i det job. Men de mennesker, der udtaler sig, har været i politik i mange år, og de ved, hvordan personsager bliver blæst op og kørt ud af proportioner. Det handler mere om min person end om substansen nu«.

Stoler ikke igen på TV 2
Du siger, du har fortrudt. Hvad vil du gøre anderledes en anden gang?

»Jeg vil så afgjort betinge mig, at det, journalisten siger, indslaget skal handle om, også er det, det kommer til at handle om. Men det er da selvfølgelig også amatøragtigt af mig at tro, at journalisten på en public service-kanal holder sine aftaler«.

Så du føler dig lidt snydt af TV 2?

»Nej, jeg tager det fuldstændig på min egen kappe. Jeg er for dum, og det har jeg lært af«.

Thorning: Intet navneskifte på vej
Og selv om Pernille Vigsø Bagge fik åbnet debatten om Kirkeministeriets navn, lukker statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) den ned på sit ugentlige pressemøde i dag.

Her siger hun, at ministeriet ikke kommer til at skifte navn.

»Vi beholder Kirkeministeriets navn, som det nu engang er. Det skal der ikke herske tvivl om«, siger Thorning, som i øvrigt er blevet forskånet for den ophedede debat, der foregik, mens hun var på rejse i Afghanistan.

»Det kunne være, at man skulle rejse noget mere«, siger statsministeren.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Fodbold
23. maj. KL. 21.52
Afgørelsen. Andreas Laudrup kom ind i det 76. minut - fem minutter senere sendte han nerverne på himmelflugt med 2-0-scoringen, der endeligt afgjorde årets Superliga. - Foto: JENS DRESLING

Laudrup kom, så og sejrede

FC Nordsjælland fik den ventede sejr over Horsens og er klar til Champions League-gruppespillet.

Videnskab
23. maj. KL. 21.37
Vinder. Aben Rhinopithecus strykeri har opstoppernæse i en sådan grad, at den ofte må sidde med hovedet bukket for at beskytte næsen mod indtrængende legemer. - Foto: International Institute for Species Exploration

Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund

Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.

Det nye Egypten
23. maj. KL. 22.24
Foto: KHALIL HAMRA/AP

Vælgere i Kairo: Der er brug for en stærk og modig mand

I dag og i morgen vælger egypterne landets præsidentkandidater.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe