-
POLITIKEN MENER: Claus Meyer fortjener vores tak
-
MISFOSTER: Museum udstiller siamesiske harekillinger i sprit
-
EKSKLUSIV FERIE: Mauritius er nu lige så billig som Thailand
-
PLUS: Debat
27. februarFri entré med Pluskort
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






Pernille Vigsø Bagge: »Jeg er for dum, og det har jeg lært af«
Fortryder. SF's gruppeformand, Pernille Vigsø Bagge, erkender, at hun kunne have handlet klogere, da hun foreslog nyt navn til Kirkeministeriet. - Foto: Joachim Adrian
SF's Pernille Vigsø Bagge erkender, at hun opførte sig dumt, da hun foreslog et nyt navn til Kirkeministeriet.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:I går måtte hun på tilbagetog med sine udtalelser om, at Kirkeministeriet i stedet skulle hedde Ministeriet for Livsanskuelser, efter forslaget kom i massiv politisk modvind, også blandt de øvrige partier i regeringen.
I dag fortæller SF's gruppeformand og kirkeordfører, Pernille Vigsø Bagge, at hun fortryder navnelegen, og at hun ikke mener, TV 2, der bragte indslaget om navneændringen i Nyhederne søndag aften, har formidlet hendes udtalelser fair.
»Jeg synes, det er en ret fjollet historie. Mit udspil handlede om den udvikling, vi skal have på kirkeområdet, som også gerne skal indbefatte andre trosretninger. Vi vil gerne have dem samlet under én lovgivning, så det bliver klart, hvad trossamfundenes rettigheder og pligter er«, siger Pernille Vigsø Bagge.
Ikke et ord om nye navne
Men du mener ikke længere, at man også skal ændre navnet på ministeriet?
»Nej, det er jo derfor, historien er fjollet. SF's folketingsgruppe har aldrig nogensinde begivet sig af med at sidde og foreslå navne på ministerier. Jeg fortryder selvfølgelig, at jeg legede med på TV 2-journalistens navneleg, for det var det, der blev historien - ikke substansen. Det har jeg lært noget af. Det er da for dumt«.
LÆS OGSÅSF vil omdøbe Kirkeministeriet for at rumme alle trosretninger
Hvad synes du i dag, at sådan et ministerium skal hedde?
»Det vil jeg lade være helt op til statsministeren. Jeg er holdt op med at komme med forslag, for jeg kan godt fornemme, at det er noget, folk har stærke følelser omkring«.
Har trukket udtalelser tilbage før
Pernille Vigsø Bagge har været SF's gruppeformand siden sidste folketingsvalg i september. Her blev hun udnævnt til posten, selv om hun dagen efter regeringsdannelsen udtrykte sin højlydte utilfredshed med det nye regeringsgrundlag på Facebook.
Bagge kaldte S-R-SF-regeringens politik »et FLOP« og truede med at melde sig ud af partiet. En melding, hun siden måtte beklage og trække tilbage.
Det der med, at du skifter mening, når dine udtalelser vækker reaktioner og møder modstand - hvorfor gør du det?
»Jeg skifter ikke mening. Jeg har aldrig lavet et udspil, der handler om navnet på Kirkeministeriet«.
Står fast ved kirkeudspil
Men du har skrevet alternative navne med sprittus på et stykke papir og vist det frem på tv. Det er vel også en slags udspil.
»Jeg har sagt, at det kunne hedde Ministeriet for religion. Eller at det kunne hedde Ministeriet for Religiøse Anliggender. Eller Ministeriet for Tro og Livsanskuelser. Men det er ikke det samme som, at mit udspil handler om navnet på Kirkeministeriet«.
LÆS OGSÅVenstre og konservative korser sig over navneændring
Du er SF's gruppeformand og skal tegne partiets politik. Alligevel må du nogle gange ud dagen efter og trække dine udtalelser tilbage. Hvordan skal man kunne regne med, at du fremover kan tegne SF's linje?
»Vi står ved vores udspil om kirken, som jeg præsenterede for journalisten, og det holder vi fast i. Men som sagt har SF aldrig beskæftiget sig med, hvad ministerier skal hedde«.
Er ny på posten
Men når der ikke er opbakning i partiet, er det så ikke lidt skævt, at du beskæftiger dig med Kirkeministeriets navn på partets vegne?
»Jeg er kirkeordfører, og vi har altså også frie rammer til at udtale os om ting, som man normalt ikke beskæftiger sig med på gruppemøder«.
LÆS OGSÅKommentatorer: SF's gruppeformand er en amatør
Nu siger kommentatorerne, at du opfører dig amatøragtigt, og at du skader din egen og partiets troværdigehed. Hvad mener du selv om det?
»Jeg har kun været gruppeformand for partiet i fire måneder, så ja, på den måde er jeg da amatør i det job. Men de mennesker, der udtaler sig, har været i politik i mange år, og de ved, hvordan personsager bliver blæst op og kørt ud af proportioner. Det handler mere om min person end om substansen nu«.
Stoler ikke igen på TV 2
Du siger, du har fortrudt. Hvad vil du gøre anderledes en anden gang?
»Jeg vil så afgjort betinge mig, at det, journalisten siger, indslaget skal handle om, også er det, det kommer til at handle om. Men det er da selvfølgelig også amatøragtigt af mig at tro, at journalisten på en public service-kanal holder sine aftaler«.
Så du føler dig lidt snydt af TV 2?
»Nej, jeg tager det fuldstændig på min egen kappe. Jeg er for dum, og det har jeg lært af«.
Thorning: Intet navneskifte på vej
Og selv om Pernille Vigsø Bagge fik åbnet debatten om Kirkeministeriets navn, lukker statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) den ned på sit ugentlige pressemøde i dag.
Her siger hun, at ministeriet ikke kommer til at skifte navn.
»Vi beholder Kirkeministeriets navn, som det nu engang er. Det skal der ikke herske tvivl om«, siger Thorning, som i øvrigt er blevet forskånet for den ophedede debat, der foregik, mens hun var på rejse i Afghanistan.
»Det kunne være, at man skulle rejse noget mere«, siger statsministeren.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
Hver fjerde føler sig for god til jobbet
»Jeg føler mig overkvalificeret«. Sådan siger mange danskere om deres job.
Sverige har fået en ny prinsesse
Kronprinsesse Victoria har født en pige, der bliver nummer tre i tronfølgen.
SF'ere i København hasteindkaldt til orienteringsmøde
Anders Hansen er klar til Wozniackis kæreste ved VM
Golfspilleren er videre til anden runde ved WGC Accenture Match Play Championship.
Den marinerede sild er i krise
Antallet af tilbudssites eksploderer
Følsomme Streep bagatelliserer Thatchers benhårde politik
'Jernladyen' reducerer med stor dygtighed de politiske konsekvenser til tidskolorit.
Kvindelige bilister bliver mere og mere maskuline
Bayern-heldet slap op, da offsidefælden kiksede
FC Basel overraskede igen i Champions League, da klubben vandt 1-0 hjemme over Bayern München.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Politik
Meningsmåleren
Seneste Politik
Seneste TV Politik
22. feb. KL. 15.06 TV Helle Thorning: Det var en svær, men rigtig beslutning
22. feb. KL. 11.05 TV Politisk redaktør: S-SF-aksen er faldet fra hinanden
21. feb. KL. 15.22 TV Se Thorning levere 20 'gode løsninger' på to minutter
21. feb. KL. 11.20 TV Politisk redaktør: Regeringen er i nervekrig
7. feb. KL. 13.21 TV Her fejlciterer statsministeren sit regeringsgrundlag
debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede
Sådan er du stillet, når du handler på tilbudssites
Stegt lammeculotte med grønne asparges, ost og ristet brød
feb
feb
feb
feb
Klublisten: Her er 7 gode fester i weekenden
ibyen anbefaler
restaurant & cafe