Annonce
Annonce

Mest læste

Politik 23. jan. 2008 KL. 13.04 opdateret 23. jan. 2008 KL. 13.41

Khader redder Foghs flertal

Regeringen har en aftale med NA og ikke kommer i mindretal i asylsagen. De konkrete ændringer for asylansøgerne skal forhandles med Khader og DF.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Regeringen har indgået en aftale med Naser Khader, som betyder, at Ny Alliance ikke vil bringe regeringen i mindretal under asyldebatten i dag.

»Vi har fået en udstrakt hånd, som vi bakker op om«, sagde Naser Khader, da han klokken 13 gik direkte fra forhandlinger med statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) og ind til debatten i folketingssalen.

»Vi kommer i nogle realitetsforhandlinger og får mulighed for at påvirke aftalen, og det er det, vi har haft som mål«, siger Naser Khader.

Aftale i sidste øjeblik
Forhandlingerne mellem Fogh, Khader og Dansk Folkeparti foregik helt op til debatten i salen.

Ifølge politiken.dk's oplysninger betyder aftalen blandt andet, at Ny Alliance kommer med i forliget om de afviste asylansøgere. Det betyder, at Dansk Folkeparti må opgive sin eneret på asylpolitikken.

Også Fogh bekræfter, at der er indgået en aftale.

»Vi havde en god drøftelse, og nu er der så lagt op til, at der er flertal bag regeringens forslag til vedtagelse«, siger Fogh.

Afværgedagsorden forhandlet med Khader
Teksten i vedtagelsen er forhandlet med Dansk Folkeparti og har fået opbakning fra Ny Alliances Naser Khader. Derved har regeringen afværget udsigten til at komme i mindretal, når asylpolitikken torsdag skal til afstemning.

Teksten i regeringens afværgedagsorden rummer - i modsætning til løsgængeren Pia Christmas-Møllers forslag - en formulering om tillid til regeringen og opfordrer regeringen til at forhandle et flertal hjem, underforstået med Ny Alliance.

Dagsordenforslaget lyder sådan her:

»Idet Folketinget udtaler sin tillid til regeringen, og konstaterer, at der er indgået en asylaftale med en række forbedringer for afviste asylansøgere, specielt i forhold til børns vilkår, opfordres regeringen til at tage de fornødne skridt med henblik på at sikre et flertal i Folketinget bag aftalen«.

Annonce
Annoncer
Fodbold
23. maj. KL. 23.06
Mestre. FCN overtog førstepladsen i Superligaen i søndags og sluttede da også øverst efter 33. og sidste spillerunde. - Foto: JENS DRESLING

Fodboldredaktøren: Guldet stråler så flot i Farum

FC Nordsjælland tog det sidste stik hjem med 3-0-sejren over Horsens.

Videnskab
23. maj. KL. 21.37
Vinder. Aben Rhinopithecus strykeri har opstoppernæse i en sådan grad, at den ofte må sidde med hovedet bukket for at beskytte næsen mod indtrængende legemer. - Foto: International Institute for Species Exploration

Nysende burmesisk abe kåret som årets mærkeligste fund

Biologer står bag liste med i alt 10 bemærkelsesværdige arter, som er opdaget og beskrevet for første gang i 2011.

Det nye Egypten
23. maj. KL. 22.24
Foto: KHALIL HAMRA/AP

Vælgere i Kairo: Der er brug for en stærk og modig mand

I dag og i morgen vælger egypterne landets præsidentkandidater.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe