Annonce
Annonce

Top-politikere blogger

Marketing
Marketing

Joblinks

Marketing
Annonce
Politik 27. feb 2008 KL. 23.01

Asmaa dropper sit kandidatur i et år

Villy mobber, og Enhedslisten er larmende stille, mener en skuffet Asmaa Abdol-Hamid.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Asmaa Abdol-Hamid (EL) vil ikke være Enhedslistens folketingskandidat det næste år.

»Enhedslisten har været for sløve. Jeg vil ikke se passivt til, derfor vil jeg bruge det næste år på at rejse rundt i landet og diskutere politik med danskerne. Det synes jeg, venstrefløjen har gjort alt for lidt«, siger hun.

Og Asmaa Abdol-Hamid vil ikke være at finde på listen, når hovedbestyrelsen i Enhedslisten forud for årsmødet til maj skal stemme om, hvem der skal være partiets ti kandidater til Folketinget for det næste år.

Det skriver Asmaa i et debatindlæg i dagens udgave af Politiken.

Hun forklarer, at hendes tilfredshed med venstrefløjen er dalet siden folketingsvalget i november sidste år - senest stod det klart for hende i forbindelse med urolighederne:

»Jeg må erkende, at min skuffelse over venstrefløjen ikke er blevet mindre. Villy fortsætter sin mobbekampagne ved at bruge en retorik om, at folk »kan skride ad helvede til«. Denne ud af landet-retorik plejer ellers at være forbeholdt højrefløjen. Og mens SF brager derudad med det ene vidtgående forslag i forhold til de netop overståede uroligheder efter det andet, ja så er der til gengæld larmende stille hos Enhedslisten«, skriver Asmaa Abdol-Hamid.

Hun siger, at hun ikke vil forlade partiet, og at hun formentlig vil genopstille som kandidat for partiet om et år. Hun bevarer også sin placering som førstesuppleant for Enhedslisten i København.

Asmaa var opstillet som nummer syv ud af ti på Enhedslistens partiliste ved folketingsvalget. Men på grund af dårlige meningsmålinger - hvor Enhedslisten en overgang lå under spærregrænsen på to procent, indkaldte et flertal i hovedbestyrelsen til et ekstraordinært årsmøde i efteråret.

De ville have Asmaa Abdol-Hamids placering på listen til afstemning. Årsmødet blev imidlertid aflyst, da Fogh udskrev folketingsvalg kort tid efter. I sit debatindlæg kritiserer Asmaa Abdol-Hamid, at hovedbestyrelsen ville sende hendes kandidatur til afstemning.

»Lad mig sige det klart og tydeligt, jeg synes, det var stærkt beklageligt, at et flertal i Enhedslistens hovedbestyrelse valgte at indkalde til et ekstraordinært årsmøde alene med det formål at diskutere mig«, skriver Asmaa Abdol-Hamid.

Hun kalder det »beskæmmende«, at et flertal i hovedbestyrelsen påstod, at hun var årsagen til, Enhedslistens havde dårlige meningsmålinger i perioden op til valget. Nu taler meningsmålingerne sit tydelige sprog, skriver Asmaa:

»Efter valget, hvor jeg har holdt mig meget i kulissen, er Enhedslisten da også fortsat med at dykke i meningsmålingerne. Så det kunne jo tyde på, at det skyldes andre ting end mig, for eksempel det (manglende) politiske indhold«.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

jægerlæk. I 2007 slap hemmelige oplysninger om jægerkorpset ud til pressen, og ballade om lækken belaster regeringen, mener Løkke. Billedet er fra en af jægernes øvelser i Aalborg. - Foto: MADS NISSEN

Løkke: Lækagesagen er en belastning

Statsministeren vil se »den rygende pistol« i omstridt lækagesag.

Politik 09. feb 15.23
Presset. Lars Løkke Rasmussen forsøgte at bløde et bidsk pressekorps op med humor. - Foto: JENS DRESLING

Rådgiver: Løkke snublede med cykel-spøg

Der var ikke meget indhold i Løkkes pressemøde. Men kommunikationsrådgiver roser ham for hans optræden.

Musik 09. feb 18.58
Rap over nallerne. Dwayne Michael Carter Jr., som Lil Wayne, hedder i virkeligheden har solgt millioner af plader og har vundet flere Grammy- og MTV-priser. - Foto: PATRICK SEMANSKY/AP

Megastjerne skal i spjældet

Den amerikanske rapper Lil Wayne er idømt et års fængsel for våbenbesiddelse.

Medier 09. feb 15.10
Vinderkys. Chanée og N'evergreen vandt det danske Melodi Grand Prix i lørdags med 'In A Moment Like This'. Arkivfoto. - Foto: Bjarne Bergius Hermansen, DR

Øv: Rusland kan ikke stemme på Danmark ved MGP

Vi kan først bruge Tomas N'evergreens russiske forbindelse i finalen.

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Meningsmåleren


Meningsmåleren er politiken.dk's database over seks institutters meningsmålinger siden folketingsvalget i 2005. Med Meningsmåleren kan du:

  • Sammensætte dine egne politiske blokke
  • Se blokkenes mandatmæssige styrkeforhold
  • Sammenligne seks institutters målinger
Marketing

Det sker
09. feb 16.02
Lørdag er der lagt op til fest på isen i Havnegade med disco, boogie og andre dansable beats fra DJ-pulten. - Foto: Arkivfoto. LINDA JOHANSEN

Nu får København sin isfest

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr