Annonce
Annonce
Politik 21. apr. 2008 KL. 23.28

Thorning: Fogh skader klimatopmøde

Socialdemokraternes formand slår ned på intern uenighed om klimapolitik i regeringen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Midt i regeringens arbejde for at få en klimaaftale på plads under det højtprofilerede klimatopmøde i København i 2009 sætter Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt, nu spørgsmålstegn ved, om statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) overhovedet kan løse opgaven.

Det sker, efter at Fogh og hans klimaminister Connie Hedegaard har udtalt sig i hver sin retning om den amerikanske præsident og hans klimapolitik.

Mens Connie Hedegaard betegner den amerikanske præsident som »uambitiøs«, har Fogh ved flere lejligheder hyldet Bush som en »overbevist miljøforkæmper«. En hyldest, som kan skabe store problemer for Danmarks forhandlingskraft og anseelse i forhold til klimatopmødet i 2009, mener Helle Thorning-Schmidt.

»Tvetunget tale«
»Det er en tvetunget tale, som virkelig vil skade topmødet«, siger hun.

Connie Hedegaard langede ud efter Bush, efter at præsidenten torsdag udtalte, at USA først vil begynde at standse væksten i sin udledning af CO2 fra 2025. Det kan betyde, at to af verdens andre CO2-syndere, Indien og Kina, slet ikke vil underskrive en aftale i København.

Derfor kommer Bushs udmelding på et rigtigt dårligt tidspunkt for den danske regering.

Svækker mulighed for klimaaftale
Ifølge Thorning må Fogh komme med et klart svar på, hvorfor han har hyldet Bush som klimaets frontfigur, mens hans egen klimaminister har givet udtryk for det modsatte.

»Hvis Fogh ikke vil bakke sin klimaminister op, så svækker han Danmarks mulighed for ikke bare at påvirke USA, men også at påvirke de store asiatiske lande til en aftale om at reducere CO2-udslippet«, siger hun

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
10. feb. KL. 14.11
OPTØJER. Politi og demontranter er i dag stødt sammen i gaderne i Athen. Demonstranterne vil ud af euro-samarbejdet og vil ikke acceptere nedskæringer. - Foto: DIMITRI MESSINIS/AP

Græsk regeringsparti nægter at stemme for spareplan

Græsk politiker er utilfreds med den aftale, der skal redde landets økonomi.

Internationalt
10. feb. KL. 14.36

Her er politiets beviser mod Anders Breivik

Norsk politi viser nu den enorme mængde fysiske beviser frem for medierne.

Danmark
10. feb. KL. 13.18

Ambulance kører sammen med modkørende

Flere kan være kvæstet efter ulykke i Nordsjælland.

Annoncer
Annoncer

Meningsmåleren

Det sker
Kaffekunst. Adskillige kaffenørder var mødt op i Torvehallerne for at dyste i konkurrencen. - Foto: PETER HOVE OLESEN
10. feb. KL. 11.58

Lattekunstnerne forvandler økomælk til roser og tulipaner

ibyen anbefaler

restaurant & cafe